W dniach 20-23 sierpnia br. w Pruszkowie odbył się warsztat dla trenerów edukacji finansowej projektu „ABC przedsiębiorczości V. Edukacja finansowa mieszkańców wsi i małych miast” realizowanego z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
Czterodniowy coaching to pierwsze stacjonarne szkolenie prowadzone przez Fundację Wspomagania Wsi w warunkach pandemii. Przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności 13 nowych osób przygotowanych zostało do prowadzenia szkoleń w ramach projektu „ABC przedsiębiorczości V. Edukacja finansowa dla mieszkańców wsi i małych miast”.
Celem tego czterodniowego spotkania było przekazanie nowym trenerom wiedzy o zagadnieniach dotyczących otwierania i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Ćwiczyliśmy, zgodnie ze scenariuszem dla trenerów, czytelne prezentowanie zagadnień związanych z prawem i praktyką działalności gospodarczej. Trenowaliśmy przekazywanie wiedzy dotyczącej marketingu i reklamy małych firm. Tworzyliśmy biznesplany, oraz omawialiśmy kompetencje osoby przedsiębiorczej. Zrobiliśmy przegląd nowych technologii przydatnych, a obecnie w zasadzie niezbędnych, w prowadzeniu biznesu.
Beata Tarnowska, bibliotekarka i trenerka, prowadzi działalność gospodarczą w branży edukacyjnej (woj. dolnośląskie): Dużo szkolę, a edukacja finansowa i przedsiębiorczość są w polu moich zainteresowań. Jestem ciekawa innych osób, które prowadzą warsztaty z przedsiębiorczości. Chcę się z nimi powymieniać narzędziami i metodami, które sprawdzają się w pracy warsztatowej. Szkolenie w Pruszkowie dostarczyło mi cennych obserwacji, dodało energii i odświeżyło mój warsztat trenerski. Poznałam osoby, z którymi chcę być w kontakcie, bo mnie fascynują swoją pasję, otwartością i gotowością współpracy. Na szkoleniach zawsze czekam na ten szczególny „moment wymiany”, ten transfer wiedzy i umiejętności między ludźmi. Dla mnie to najbardziej inspirujące i rozwojowe.
Już planuję szkolenia z przedsiębiorczości i zastanawiam się, jak wiedza, którą będziemy przekazywać jako trenerzy, przełoży się na przedsiębiorcze postawy uczestników naszych szkoleń? Ilu z nich zdecyduje się na założenie własnego biznesu?
Sandra Martynów, właścicielka Pracowni Rozwoju Osobistego, autorka książki “Niezbędnik Finansowy. Jak dogadać się z pieniędzmi i żyć z nimi w zgodzie” (woj. wielkopolskie): Od dwudziestu lat zajmuję się budzeniem i rozwijaniem świadomości finansowej osób, które odczuwają taką potrzebę. Uczę ich praktykowania planowania finansowego. Obserwuję, że ciągle jest zbyt dużo osób, które nie planują swoich finansów. Jako trenerka, a jednocześnie przedsiębiorca, widzę do jakich trudności może prowadzić takie postępowanie. Szkolenia w ramach programu ABC to dla mnie kolejny sposób na docieranie do kolejnych osób z taką właśnie wiedzą.
Szkolenie w Pruszkowie daje nam jako trenerom konkretne narzędzia. Szczególnie cenne jest to, że trenujemy prowadzenie szkolenia w terenie. Teoria została ograniczona do niezbędnego minimum. Podczas zajęć omawialiśmy np. kwestie zdiagnozowania i pokonania kryzysu w przedsiębiorstwie, aspekty bankowości on-line czy też szeroki wachlarz możliwości działań promocyjnych . Bardzo dużą wartością jest fakt, że jako trenerzy wymieniamy swoje doświadczenia „z terenu”, z codzienności z jaką spotykamy się w swojej pracy.
Po szkoleniu w Pruszkowie mam refleksję, że chociaż od tylu lat zajmuję się tematami przedsiębiorczości i finansów, to wciąż widzę obszary z tych dziedzin, które chcę jeszcze mocniej zgłębiać a następnie dzielić się tą wiedzą z innymi.
Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych, trener (woj. podkarpackie): Projekt ABC przedsiębiorczości pozwala mieszkańcom wsi i małych miast zwiększyć swoją ekonomiczną świadomość. Część z nich decyduje się wziąć sprawy w swoje ręce i założyć firmę. Widzę wartość takich szkoleń i chcę brać w tym udział.
Warsztat dla nas, trenerów to cenne doświadczenie. Przyjechali ludzie z całej Polski, działający w różnych branżach. To co ćwiczymy tutaj na warsztacie pomaga nam być lepszymi trenerami przedsiębiorczości i wspiera przekazywanie wiedzy o prowadzeniu własnej firmy. Każdy z trenerów otrzymał scenariusz prowadzenia szkoleń w terenie. Scenariusz jest jednolity, solidny, przygotowany przez specjalistów. To gwarancja dobrze przeprowadzonych zajęć.
Michał Nowak, kierownik projektów, sołtys, (woj. pomorskie): Jestem sołtysem, działam społecznie, lokalnie i staram się to robić najlepiej jak potrafię. Tematyka przedsiębiorczości jest mi bliska, lubię dzielić się wiedzą, którą posiadam i chętnie przekazuję ją dalej.
Szkolenie jest bardzo przydatne, systematyzuje wiedzę o zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Jednocześnie poznałem i przećwiczyłem różne techniki i narzędzia trenerskie. Wykorzystam je w swojej szkoleniowej działalności. Merytorycznie zgłębiłem także temat kryzysu w firmie – jak do niego nie dopuścić i co robić, kiedy już się pojawi.
Po czterech dniach warsztatu przeszkoleni trenerzy ABC przedsiębiorczości gotowi są do prowadzenia szkoleń w terenie.
Kontakty telefoniczne i adresy email wszystkich 60 trenerów z całej Polski, którzy współpracują z Fundacją w ramach wieloletniego Programu ABC przedsiębiorczości dostępne są w zakładce: https://edufin.pl/abc-przedsiebiorczosci-v/trenerzy/. W tej edycji projektu, która trwać będzie do kwietnia 2021 roku, przewidzieliśmy 80 szkoleń w terenie. Zapraszamy do kontaktu z naszymi trenerami.
Autorka i fotografie: Magdalena Kowalczyk, Fundacja Wspomagania Wsi
***
Fundacja Wspomagania Wsi w latach 2012–2019 przeprowadziła cztery edycje projektu pt. „ABC przedsiębiorczości. Edukacja finansowa dla mieszkańców wsi i małych miast”. W 2020 roku rozpoczęliśmy piątą edycja projektu. Każda edycja realizowana z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Projekt będzie realizowany do 30 kwietnia 2021 roku.