Chcę założyć firmę

Zanim założysz firmę. 10 mitów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej

Myślisz o założeniu własnej firmy? Jesteś pełen energii i optymizmu, a jednak trapią cię wątpliwości? To najwyższy czas, by zmierzyć się z mitami na temat własnego biznesu. Przeczytaj o najbardziej popularnych mitach na temat zakładania i prowadzenia własnej firmy i zdecyduj, czy chcesz zostać przedsiębiorcą!

To nie jest najlepszy czas

Wielu z nas właśnie w taki sposób uzasadnia odkładanie decyzji o założeniu własnej firmy. Mamy za mało kapitału, za mało czasu, nie mamy planu… Jeżeli naprawdę chcemy prowadzić  własny biznes, to każdy moment na otwarcie firmy jest dobry. Oczywiście musimy najpierw stworzyć biznesplan i odpowiedzieć na podstawowe pytania, ale odkładanie tego w nieskończoność może przynieść tylko zniechęcenie.

Skomplikowana procedura zakładania firmy

Zakładanie firmy trwa zaledwie kilka minut. Najpierw warto założyć profil zaufany, który umożliwia załatwianie większości spraw przez Internet, bez kolejek w urzędach (https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany). Firmę rejestrujemy bezpłatnie przez Internet na stronie www.ceidg.gov.pl, gdzie wypełniamy wniosek. Przed samą rejestracją warto mieć już przygotowane takie informacje jak nazwa firmy, kod PKD czy rachunek bankowy itp. Od 30 kwietnia 2018 roku można także prowadzić firmę bez rejestracji, dotyczy to przedsiębiorców, którzy prowadzą drobny handel lub usługi (https://www.biznes.gov.pl/przedsiebiorcy/biznes-w-polsce/przed-rozpoczeciem/dzialalnosc-nierejestrowa )

Prowadzenie firmy to wysokie koszty

To zależy. Głównym kosztem prowadzenia firmy są comiesięczne składki z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego tzw. ZUS (ok. 1300 zł). Jednak istnieje szereg ulg. Prowadząc działalność nierejestrową składek nie płaci się w ogóle. Nowo powstałe firmy mogą płacić tzw. składki preferencyjne. W zależności od  warunków jakie spełnia dana działalność, koszt ten można obniżyć np. do ok. 520 zł miesięcznie przez 24 miesiące (http://www.zus.pl/firmy/rozliczenia-z-zus/skladki-preferencyjne). Przedsiębiorcy korzystający z preferencyjnych składek powinni jednak bardzo dokładnie dowiedzieć się, jakie świadczenia z ZUS otrzymają w przypadku długotrwałego zwolnienia lekarskiego lub ciąży. Kolejnym kosztem, który warto uwzględnić, jest profesjonalna księgowość – min. 100 zł/miesiąc (np. online).

Dobry pomysł wystarczy

Rzeczywiście dobry pomysł to podstawa, ale to tylko część sukcesu. Każdy pomysł trzeba przełożyć na realny plan. Zanim rzucisz się spontanicznie do działania, dokładnie przeanalizuj konkurencję! Ważnym elementem planu są także klienci – musisz ich dobrze poznać, aby odpowiedzieć na ich potrzeby.  Przekonanie, że nikt nie ma tak dobrej oferty na rynku jak ty to główna przyczyna porażek w biznesie. Zacznij od stworzenia biznesplanu, a dopiero potem działaj! Jak go przygotować, możesz dowiedzieć się tutaj: https://edufin.pl/jak-przygotowac-dobry-biznesplan/.

Dobra usługa /produkt sprzeda się sam

Wspaniale, że wierzysz w sukces swojej firmy i jakość oferowanych usług czy produktów. Niestety konkurencja rynkowa jest tak duża, że jakość oferty to już konieczność, a „poczta pantoflowa” to zbyt mało, aby zdobyć odpowiednią liczbę klientów. Obecnie firmy prześcigają się w nowościach, a rynek rozwija się z ogromną prędkością. To co dzisiaj jest na topie, jutro zostanie zastąpione przez nowe produkty i usługi. Dlatego tworząc koncepcję swojej firmy, warto zadbać o innowacyjność produktu czy usługi, tak by wyróżniały się na tle innych, a także o odpowiednią promocję i marketing. Kolejną kluczową kwestią jest też dopracowanie sposobów dotarcia do naszej grupy klientów. To istotne elementy, jeśli nasza firma ma odnieść sukces.

Muszę mieć dużo pieniędzy na start

Wszystko zależy od rodzaju biznesu, który chcesz otworzyć. Jeśli marzysz o dużej restauracji w dobrej dzielnicy, to potrzebny jest spory kapitał. Jednak większość pierwszych biznesów nie wymaga wielkich nakładów, zwłaszcza jeśli głównym kapitałem są twoje umiejętności lub inne rzeczy, które już posiadasz.  Dobrze wszystko przemyśl i skalkuluj, nie mnóż kosztów, jak np. biuro, drogie sprzęty, jeśli nie są one niezbędne. Inwestuj w miarę zwiększających się zarobków, to najbardziej opłacalna strategia.

Robię to co lubię 

To dobre rozwiązanie, kiedy przekształcasz swoją pasję w biznes. Wtedy czas, który poświęcisz na rozkręcenie firmy nie będzie tylko przykrym obowiązkiem i wynagrodzi  zmęczenie. W końcu robisz to, co lubisz. Jednak mając swój biznes często będziesz musiał wykonywać zadania, które nie są przyjemne, ale obowiązkowe, jak np. opisywanie dokumentów księgowych czy robienie przelewów.

Jestem swoim własnym szefem

Oczywiście prowadząc swoją własną firmę nie ma się nad sobą oficjalnego szefa. Ty jako właściciel firmy decydujesz o wszystkim, ale również za wszystko bierzesz odpowiedzialność. To oznacza, że musisz mieć w sobie dużo dyscypliny i determinacji w działaniu, aby zdobyć klientów i ich utrzymać. Bardzo często nieoficjalnym szefem jest „duży” klient, który przynosi twojej firmie większość dochodu. To właśnie kluczowi klienci będą mieli największy wpływ na twój system i czas pracy, od nich będzie zależał twój urlop i czas spędzony z rodziną. Dlatego ważne, aby zdawać sobie sprawę, że bycie swoim szefem to przede wszystkim obowiązek a nie tylko przywilej.

Będę miał więcej czasu dla rodziny

Niestety to nie takie proste we własnej firmie. Tutaj tym bardziej trzeba poświęcić dużo czasu i zaangażowania, aby osiągnąć dochód, który pozwoli się nam utrzymać. Niejednokrotnie będziemy pracowali więcej niż 8 godzin dziennie i bez urlopu. Nie istnieje rozdzielenie czasu pracy od prywatnego. Zwłaszcza początki działalności wymagają wiele wysiłku i nielimitowanego zaangażowania. Oczywiście w miarę rozwoju firmy możemy zaangażować pracowników, jednak już zawsze będziemy musieli być w pełnej gotowości do działania o każdej porze dnia.

Wreszcie wysokie zarobki

Prowadząc swoja firmę nie ma limitów ani „widełek”, ile można zarobić. Jeśli twój biznes świetnie prosperuje zarobki mogą być naprawdę imponujące i dawać wysoki komfort życia. Ale zanim do tego dojdzie, minie sporo czasu. Początki bywają bardzo trudne, są miesiące, w których możesz nie zarobić ani grosza lub tylko tyle, żeby pokryć niezbędne koszty. Warto mieć jakieś oszczędności lub plan awaryjny, aby utrzymać się w trudnych momentach.

Autorka: Magdalena Hojnor

Data publikacji: 26.07.2018 r.

Zobacz również