Aktualności Baner

Zakończyliśmy piątą edycję projektu „ABC przedsiębiorczości. Edukacja finansowa dla mieszkańców wsi i małych miast”

To była wyjątkowa edycja projektu ABC przedsiębiorczości. Wyjątkowa, bo pełna wyzwań związanych z pandemią Covid-19. Z tego względu projekt przedłużony został o rok, zaś trenerzy mogli prowadzić szkolenia w formie online. Ostatecznie przeprowadzonych zostało 81 szkoleń (w tym 20 online, 1 hybrydowo), w których łącznie udział wzięło 1218 osób z całej Polski.

Podczas szkoleń ABC przedsiębiorczości omawiane były procedury związane z uruchomieniem działalności gospodarczej oraz sposoby analizy własnych zasobów finansowych. Ćwiczyliśmy też opracowywanie biznesplanu działalności gospodarczej. Uczestnicy mieli okazję do skonsultowania swoich pomysłów na firmę z ekspertami. Doradzaliśmy, skąd czerpać wiedzę, która pomoże w rozpoczęciu biznesu i jak korzystać z danych pozafinansowych. Na koniec przybliżaliśmy zagadnienia z zakresu marketingu, reklamy i nowych technologii, które mogą być przydatne w rozwoju każdej firmy. Warsztaty przeprowadzili doświadczeni trenerzy edukacji finansowej przeszkoleni przez Fundację.

Szkolenie w Nowosielcu (powiat sanocki, woj. podkarpackie), prowadzone przez jednego z trenerów ABC przedsiębiorczości Bartosza Romowicza.

Poniżej przedstawiamy kilka opinii uczestników szkoleń (z ankiet ewaluacyjnych):

„Nie przypuszczałem, że 18 godzin z przedsiębiorczości wniesie tyle do mojej głowy, cechy przedsiębiorcy – cechy , które ja posiadam, analiza rynku, pozyskiwanie środków na działalność gospodarczą, korzystanie z komputera i życzliwość prowadzącej przyczyniło się do tego, że przyswoiłem wiedzę, specjalistyczną wiedzę”.

„Gdybym wiedziała, czym jest kryzys w firmie […] moje prowadzenie poprzedniej działalności gospodarczej było by łatwiejsze”

„Dla mnie interesującym tematem była analiza rynku. Nigdy bym nie pomyślała, o tym by przed założeniem formy, zobaczyć ile jest na lokalnym rynku firm, ile posiada taki sam kod pdk, a ile firm o tym profilu jest w powiecie, i czy ten profil firmy może być jako działalność internetowa”.

Czterodniowe szkolenie dla nowych trenerów edukacji finansowej projektu ABC przedsiębiorczości V odbyło się w sierpniu 2020 w Pruszkowie (https://edufin.pl/maksimum-praktyki-zakonczylismy-czterodniowe-szkolenie-dla-nowych-trenerow-abc-przedsiebiorczosci/)

„To nie były łatwe dwa lata. Najpierw plany pokrzyżowała nam pandemia, pod koniec zimy wybuchła wojna w Ukrainie. Nasi trenerzy edukacji finansowej są zazwyczaj ludźmi aktywnymi społecznie i podczas kryzysu związanego zarówno z Covid-19, jak i pomocą uchodźcom z Ukrainy aktywnie działali na swoich terenach. Mimo to daliśmy radę przeprowadzić założoną liczbę szkoleń, a nawet udało nam się przeprowadzić o jedno więcej. Nie mam wątpliwości, że szkolenia prowadzone w ramach projektu ABC przedsiębiorczości są potrzebne na obszarach wiejskich, ponieważ wiedza dotycząca zakładaniu własnej działalności gospodarczej jest wciąż niska. Jednocześnie widzimy jak wiele fantastycznych pomysłów, idei mają mieszkańcy. Czasem są to pomysły aż nierealne, ale właśnie temu służą nasze szkolenia – by pomysłom przyjrzeć się dokładnie, skalkulować koszty, przyjrzeć się biznesplanowi. Liczę, że będziemy nasze szkolenia w terenie kontynuować” – mówi Monika Słotwińska-Łychota z Fundacji Wspomagania Wsi, koordynatorka projektu.

Czterodniowe szkolenie dla nowych trenerów edukacji finansowej projektu ABC przedsiębiorczości V odbyło się w sierpniu 2020 w Pruszkowie (https://edufin.pl/maksimum-praktyki-zakonczylismy-czterodniowe-szkolenie-dla-nowych-trenerow-abc-przedsiebiorczosci/)

 

Szkolenie w Wojcieszkowie (powiat łukowski, woj. podkarpackie), prowadzone przez jedną z trenerek  ABC przedsiębiorczości Karolinę Suską
***

W latach 2012–2022 Fundacja Wspomagania Wsi przeprowadziła pięć edycji projektu ABC przedsiębiorczości. Każda z nich realizowana była z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Autorka: Magdalena Kowalczyk, 18.05.2022 r.

Zobacz również