Aktualności Baner Budżet domowy

Tworzymy plan finansowy [z cyklu “Zaplanuj swoją przyszłość”]

Rodzinne finanse — jak często o nich rozmawiamy, jak często martwimy się ich złym stanem? Co zrobić, żeby nie były głównym źródłem obaw, lęku i frustracji w naszych rodzinach? Zapraszamy na cykl pięciu artykułów dotyczący zarządzania rodzinnym budżetem. Zaczęliśmy od od przyjrzenia się naszym przychodom i wydatkom, następnie analizowaliśmy budżet i przepływ pieniędzy w naszej rodzinie. W trzeciej odsłonie zapraszamy do zapoznania się z kwestią planowania finansowego.

Rodzina Rogowskich nigdy nie robiła żadnych planów finansowych. Kupowała to, co w danym momencie było potrzebne. Większe zakupy koszty, np. remontowe, odkładała na bliżej nieokreśloną przyszłość. Z czasem kupiła lepszy samochód, nowy telewizor, drogie ubrania. Ale kiedy okazało się, że dach i okna wymagają natychmiastowego remontu, nie posiadała już żadnych oszczędności. Musiała skorzystać z nieplanowanego kredytu. A gdyby wymiana okien i dachu zaplanowana była wcześniej, można by zastanowić się, czy lepszy samochód i droższe ubrania były naprawdę potrzebne?

Planowanie finansowe – to proces osiągania celów życiowych

poprzez właściwe zarządzania własnymi finansami.

Zaplanowanie dużych wydatków na konkretny czas pozwala na racjonalne rozłożenie wydatków bieżących. Wymaga jednak konsekwencji w oszczędzaniu i niepoddawaniu się chwilowym emocjom, które mogłyby zaprzepaścić wysiłek już uzbieranych środków. Raz zaprojektowany plan finansowy może ulegać zmianom zgodnie z naszą obecną wiedzą oraz planami, które chcemy zrealizować.

Plan finansowy sporządzamy zazwyczaj na przełomie roku kalendarzowego, np. raz do roku. Jego tworzenie możemy połączyć np. z noworocznymi postanowieniami.

Na proces planowania finansowego składają się następujące etapy:

 1. planowanie dochodów/przychodów
 2. planowanie celów finansowych (wydatków)
 3. analiza wyników (np. za mało przychodów, zbyt wielkie cele finansowe)
 4. powrót do planowania dochodów lub wydatków (np. potrzeba zwiększenia dochodów lub ograniczenia wydatków)

Ponieważ przy tworzeniu planu finansowego nie ma jednoznacznych rozwiązań, a zadanie nie jest łatwe, spróbujmy wykorzystać „dobre praktyki tworzenia planu finansowego:

 • Pamiętajmy, że cele finansowe muszą być dopasowane do naszych możliwości, a nie możliwości do celów.
 • Zacznijmy od celów najważniejszych, a kończmy na tych najmniej ważnych, z których ewentualnie możemy zrezygnować. Ważne są priorytety.
 • Stale analizujmy nasz plan finansowy, zwracając uwagę na racjonalizację wydatków i możliwości zwiększenia dochodów.
 • Nie zapominajmy o konieczności oszczędzania na nagłe i nieprzewidziane wydatki.
 • Rozważmy, czy możemy osiągnąć dany cel, wydając na niego mniej pieniędzy.
 • Starajmy się podejmować przemyślane decyzje.
 • Analizujmy i porównujmy oferty bankowe.
 • Nigdy nie podejmujmy decyzji o zaciągnięciu kredytu na podstawie emocji, ani też w ostatniej chwili.
 • Jeżeli korzystamy z kredytu, posługujmy się stałymi zleceniami – bank będzie za nas pamiętał o terminowej spłacie rat.
 • Miejmy na uwadze, że w tworzeniu planu finansowego powinna uczestniczyć cała rodzina.
 • I najważniejsze – pamiętajmy, że wprowadzenie planu finansowego w życie jest możliwe. Wymaga tylko systematyczności i konsekwencji w działaniu wszystkich członków rodziny.

PRZYKŁAD: Pani Zofia postanowiła kupić zmywarkę, ale nie miała pełnej kwoty 1200 zł. Zaczęła zastanawiać się: czy przesunąć zakup, czy skorzystać z oferty ratalnej. Obliczyła, że odkładając co miesiąc po 100 zł, moment kupna zmywarki przesunie się o 6 miesięcy. Oczywiście pani Zofia chciała mieć zmywarkę od zaraz, ale wówczas musiałaby pokusić się o zakup na raty. Pani Zofia wiedziała, iż w ostatecznym rozliczeniu raty oznaczają wydanie większej kwoty niż 1200 zł, a w razie problemów finansowych — kłopoty z bankiem. Przy rozłożeniu płatności 1200 zł na 12 rat zmywarka kosztowałaby panią Zofię więcej o 384 zł odsetek, czyli w sumie 1584 zł. Po przeanalizowaniu wszystkich “za i przeciw” postanowiła, że poczeka jeszcze 6 miesięcy, odłoży brakujące 600 zł i nabędzie urządzenie za 1200 zł. Przesunęła swój cel finansowy — zakup zmywarki — o pół roku. Decyzja ta okazała się słuszna, ponieważ sprzęt AGD zaczął tanieć. Dzięki temu pani Zofia w cenie 1200 zł zakupiła nowszy model zmywarki, uniknęła rat oraz odsetek w kwocie 384 zł.

Pamiętajmy, że zaplanowany cel możemy sfinansować dzięki oszczędnościom. O sposobach i możliwościach oszczędzania przeczytacie w kolejnej odsłonie cyklu.

Data publikacji: 24.01.2023 r.

***

Wybór tekstów: Magdalena Gromek-Kowalczyk, 8.07.2022 r.  Zaplanuj swoją przyszłość. Poradnik domowych finansów“. Autorzy: zespół Fundacji Wspomagania Wsi we współpracy z Barbarą Gontarek, Angeliną Kolbusz, Katarzyną Stachańską. Redakcja: Monika Mazurczak-Kaczmaryk. Wydanie drugie, zaktualizowane, 2021 r.

Zobacz również