W drugiej połowie listopada w Łowiczu odbył się warsztat, którego celem było podnoszenie umiejętności trenerskich aktywnych trenerów edukacji finansowej FWW, realizujących szkolenia w ramach IV i V edycji projektu pn.: „ABC przedsiębiorczości. Edukacja finansowa dla mieszkańców wsi i małych miast”.
Był to już nasze trzecie spotkanie tego typu. Pierwsze dwa odbyły się w 2019 roku. Ogółem w warsztatach wzięło udział 45 osób. Kilka dni po warsztacie poprosiłam biorących w nim udział trenerów o podsumowanie zarówno warsztatu jak i ostatniej edycji projektu ABC przedsiębiorczości V.
Justyna Zawieja, trenerka z Wielkopolski, podkreśliła wartość jaką miało dla niej spotkanie z innymi trenerami i wymiana doświadczeń. Niektórych z nich już znała a niektórych dopiero poznała, dzięki czemu nawiązała nowe kontakty w różnych rejonach Polski. Zagadnienia poruszane podczas warsztatu pomogły jej w „scaleniu wiedzy na temat sytuacji edukacyjnej, czyli jaki jest związek między zaangażowaniem uczestnika a jego poczuciem bezpieczeństwa oraz partnerstwo i współpraca między trenerem a uczestnikami, prowadzące do poczucia sensu”. Podsumowując prowadzone w ostatniej edycji projektu ABC przedsiębiorczości szkolenia Justyna zwróciła uwagę na fakt, że w ich trakcie zagadnienie przedsiębiorczości rozpatrywane jest pod wieloma względami. Nie tylko jako prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej, ale również jako bycie osobą aktywną, także jako członek czy wolontariusz lokalnej organizacji. „Przedsiębiorczość to także umiejętność współpracy z innymi i dostrzeganie zasobów i możliwości wokół nas. Na przykład jedna z grup, które szkoliłam, pozbierała elektrośmieci a dzięki ich sprzedaży zebrała środki na owoce potrzebne do przeprowadzenia warsztatów kulinarnych w ich miejscowości”. Zdaniem Justyny, szkolenia prowadzone w ramach ABC przedsiębiorczości pomagają ich uczestnikom dostrzec lokalne zasoby i popatrzeć na miejsce zamieszkania jako na dające możliwość stworzenia sobie miejsca pracy, rozwijania się i zarabiania.
Krystyna Adamenko, trenerka z województwa lubuskiego, która od lat prowadzi własną firmę, mówiąc o prowadzonych szkoleniach ABC przedsiębiorczości zwraca uwagę, że mieszkańcy małych miejscowości mają mniej możliwości dotarcia do dobrych merytorycznych narzędzi pomagających w tworzeniu sobie miejsca pracy i w „dobrym starcie, który jest obecnie niesamowicie ważny”. Mówiąc o nabytej wiedzy z zakresu prowadzenia szkoleń Krystyna zwróciła uwagę na znaczenie „nietracenia z oczu celu danego spotkania oraz przyjrzenia się temu celowi nie tylko w obszarze ogólnym, ale też strategicznym i operacyjnym”. Trenerka powiedziała też o znaczeniu jakie w procesie edukacyjnym ma zwrócenie uwagi na indywidualne cele poszczególnych uczestników szkoleń, umiejętności rozróżniania ich i podążania za nimi oraz o sposobach na utrzymanie uwagi uczestników, co jest bardzo ważne szczególnie w przypadku kilkugodzinnych szkoleń online.
Michał Nowak, trener z województwa pomorskiego, mówiąc o poszerzaniu swojej wiedzy trenerskiej podczas listopadowego warsztatu wymienił konieczność „bieżącego reagowania na to, co dzieje się podczas szkolenia, dobieranie ćwiczeń i tempa prowadzenia szkolenia czy kładzenie akcentu na odpowiednie jego moduły, w zależności od wiedzy jaką posiadają uczestnicy.” Mówiąc o roli szkoleń ABC przedsiębiorczości Michał przywołał formularz biznesplanu, wykorzystywany podczas szkoleń, „który pomaga odpowiedzieć sobie na już zadane pytania, więc nie trzeba wyważać otwartych drzwi. Pytania, których niejednokrotnie byśmy sobie nie zadali, a jednak odpowiedź na nie odgrywa istotną role do przygotowania się i prowadzenia własnego biznesu.”
Marta Majcher, trenerka z Podkarpacia, zapytana o szczególnie istotny element warsztatu trenerskiego w podniesieniu jej własnych kompetencji wskazała na „szersze spojrzenie na rolę trenera i poszczególne fazy uczenia się uczestników” oraz „analizę powodów dla których różni ludzie różnie się zachowują” również w swoim podejściu do przedsiębiorczości. Zdaniem Marty, przedsiębiorczość to styl życia a szkolenia prowadzone w ramach ABC przedsiębiorczości pomagają w szybszym osiągnięciu sukcesu własnej firmy. Z kolei osobom, które nie będą przedsiębiorcami udział w szkoleniach pomaga w zrozumieniu pracodawcy, choćby w aspekcie tego jak odróżnić przychód od dochodu. „To, że ktoś wystawia fakturę na 3 tysiące złotych za przewiezienie koparki nie oznacza, że tyle zarobił. Ciągnik na wodę nie jedzie”. Za prowadzeniem firmy stoi ciężka praca i konieczność podejmowania ryzyka.
Dla Moniki Kowalczyk-Kogut, trenerki z województwa świętokrzyskiego, ważne było, że podczas warsztatu trenerskiego mówiono o tym „jak budować kontakt między grupą a prowadzącym i jak wydobyć z uczestników to co w nich najlepsze”. Zapytana o to czemu jej zdaniem warto prowadzić szkolenia z ABC przedsiębiorczości na terenach wiejskich Monika stwierdziła, że podnoszą one też te podstawowe umiejętności potrzebne na co dzień, czyli: „umiejętność planowania budżetu domowego, robienia zakupów w sposób przemyślany i pozyskiwania środków na nie. Uczestnicy szkoleń dowiadują się, że prowadzenie działalności gospodarczej to nie jest wiedza tajemna, i że to nie jest tak, że ludzie bogaci po prostu są bogaci, a ludzie biedni muszą być biedni. Na szkoleniu dowiadują się, że oni sami mogą wziąć sprawy w swoje ręce i dowiadują się jak to robić”.
Dla wszystkich moich rozmówców istotnym elementem listopadowego warsztatu trenerskiego była możliwość spotkania się i wymienienia doświadczeń między trenerami pochodzącymi z różnych części Polski. Porozmawianie o tym na jakie trudności trafili podczas realizacji warsztatów oraz jak sobie z nimi radzili. Dla nas wszystkich był to czas podsumowań oraz przygotowywania się do dalszych działań. Mamy nadzieję, że w najbliższym roku uda nam się zrealizować kolejna edycję programu pn.: „ABC przedsiębiorczości. Edukacja finansowa dla mieszkańców wsi i małych miast”, o czym będziemy informować na naszych stronach internetowych www.edufin.pl oraz www.fundacjawspomaganiawsi.pl.
Dziękuję za ofiarowany czas,
Monika Słotwińska-Łychota, 09.12.2022 r.
Fotografie: Klara Malecka, Fundacja Wspomagania Wsi.