Finansowanie

Startupy, aniołowie biznesu – czyli jak wejść na rynek, jeśli ma się pomysł na biznes, a nie ma się funduszy

Już postanowione! Masz świetny pomysł na startup i od dziś zaczynasz przygodę z własnym biznesem. Nic cię nie powstrzyma, jest tylko jeden mały problem – brak pieniędzy na start. Nie poddawaj się, po prostu sprawdź jakie masz możliwości i działaj!

Czy to na pewno startup?

W świecie biznesu krąży wiele definicji dotyczących startupów. Niestety duża część osób jest przekonana, że startup to każda nowo powstająca firma na rynku, która jak wskazuje nazwa dopiero startuje w biznesie. Nic bardziej mylnego! Startup[1] to przedsięwzięcie, które próbuje stworzyć nowy produkt lub usługę i nie można ich porównać z innymi istniejącymi na rynku. Jednym słowem startup to przede wszystkim innowacja, a nie rozwiązanie, które już istnieje. Tworząc koncepcję takiego startupu ciężko dokładnie oszacować sukces na podstawie analizy innych istniejących podmiotów na rynku.

Przykładowo, jeśli jesteś manicurzystką i chcesz otworzyć salon, to twój biznes wpisuje się w tradycyjny model. Natomiast jeśli opracowałaś absolutnie unikalną i innowacyjną metodę, proces lub kosmetyk związany z manicure, który może okazać się przełomowy na rynku – to możesz śmiało mówić o powstaniu startupu i szukać pieniędzy na jego rozwój u inwestorów. Dlaczego to takie ważne, aby określić rodzaj swojego biznesu? Dlatego, że w przypadku startupu masz możliwość skorzystania ze wsparcia finansowego aniołów biznesu.

Anioł biznesu – kim jest?

Anioł biznesu to najczęściej osoba prywatna, która posiada odpowiedni kapitał do inwestowania w dobrze rokujące startupy czyli takie, które według oceny anioła mają szansę na zwrot inwestycji i utrzymanie się na rynku. Aniołowie biznesu inwestując własny kapitał, biorą startup pod swoją opiekę, co oznacza, że oprócz pieniędzy oferują także wiedzę, doświadczenie i rozległą sieć kontaktów biznesowych. Wszystkie te elementy są bardzo cennym zasobem, który trudno posiąść zaczynając swoją przygodę w biznesie.

Aniołowie biznesu oprócz twardych liczb, dających gwarancje zysku z inwestycji, przy podejmowaniu decyzji również kierują się emocjami. Nie bez znaczenia jest dla nich tzw. poczucie „chemii” z twórcami startupu czy fakt, że dany pomysł pokrywa się z ich pasjami. Zwłaszcza w sytuacji,  gdy anioł biznesu jest na „biznesowej emeryturze” i nadal ma potrzebę tworzenia czegoś nowego. Anioł często potrafi zainwestować w wizję w przeciwieństwie do innych funduszy kapitałowych, które wymagają twardych liczb czy odniesionych już w biznesie sukcesów. Takie podejście mocno ułatwia pozyskanie pieniędzy na start przedsiębiorcom, który mają innowacyjny, ale jeszcze niesprawdzony pomysł na startup. Inwestując swój prywatny kapitał, aniołowie najczęściej wspierają mniejsze przedsięwzięcia, gdzie teoretycznie minimalny wkład wynosi około 100 tysięcy złotych, jednak w zależności od potrzeb i analizy koncepcji anioł sam decyduje jaką kwotę chce zainwestować.

Oczywiście jak to bywa w biznesie niczego nie dostaje się za darmo. Anioł inwestujący swoje pieniądze od samego początku mocno angażuje się w życie startupu, najczęściej wchodzi do zarządu spółki i w aktywny sposób nią zarządza, mając większość udziałów. W ten sposób może decydować o rozwoju firmy i jej zysku. Na wstępnym etapie warto skonsultować z prawnikiem wszystkie aspekty umowy, którą oferuje nam anioł chcący zainwestować w przedsięwzięcie. Pomimo, że wydaje się oczywiste, iż inwestor stawia swoje warunki, my jako przedsiębiorcy także mamy coś do powiedzenia i warto, żebyśmy zadbali o najlepszy kontrakt dla naszego startupu. Pomoc prawną można uzyskać bezpłatnie na przykład tutaj.

Współpraca z aniołem biznesu nie trwa wiecznie, po kilku latach (standardowo od 3 do 7 lat)sprzedaje on udziały w przedsięwzięciu i wycofuje się z firmy. Te z kolei nabywane są często przez fundusze Venture Capital, chociaż coraz bardziej popularne staje się odkupienie udziałów od anioła przez samych pomysłodawców.

Gdzie znaleźć swojego anioła biznesu

Aniołowie niechętnie odkrywają swoją tożsamość, raczej działają poprzez zrzeszenia, wtedy nie są dostępni publicznie i tym samym narażeni na zasypywanie pomysłami, które nie zawsze kwalifikują się do ich wsparcia. W Polsce istnieją przynajmniej trzy duże sieci zrzeszające aniołów, które należą do EBAN (Europejska Sieć Aniołów Biznesu), i zrzeszają około 150 inwestorów, natomiast w całej Europie jest ich 75 tysięcy.

Szukając anioła, warto sprawdzić jakie branże „lubi” wspierać nasz potencjalny inwestor i skontaktować się z tym, który finansuje właśnie te pokrewne z naszym startupem. Najprostszym sposobem na pierwszy kontakt jest przesłanie oferty e-mailem, ale musimy liczyć się z tym, że niekoniecznie spotka się ona z odpowiedzią. Dlatego zawsze warto poszukać jakiś kontaktów, które mogą przybliżyć nas do „naszego” anioła i przekazać nasz list lub szepnąć słówko o naszym pomyśle. Wtedy nie będziemy aż tak anonimowi i nasze szanse na odpowiedź wzrosną. Siłą są nasi bliżsi i dalsi znajomi, do których możemy wrzucić informacje co robimy i czego potrzebujemy. Świat jest mały i często nawet nie wiemy, że nasza koleżanka ze szkolnej ławki, ma wujka, który jest inwestoremJInny sposób nawiązania znajomości z aniołem biznesu to eventy tematyczne, konkursy dla startupów bądź DemoDay w ramach programu akceleracyjnego lub inkubatora. Na takich imprezach można zareklamować swój pomysł przed szerokim gronem odbiorców i zaistnieć. Często efektem jest pozyskanie ciekawych kontaktów inwestorskich. Jednak, aby zdobyć anioła koniecznie musimy się dobrze przygotować i mieć gotową koncepcję pomysłu, a także umieć opowiedzieć o swoim pomyśle w jak najkrótszy i jak najbardziej atrakcyjny sposób – elevator pitch.

Największe sieci aniołów można znaleźć tutaj:
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Lewiatan Business Angels
Polban Business AngelsClub

Istnieje wiele innych form finansowania biznesu, nie tylko początkujących startupów, ale również tradycyjnych modeli biznesowych czy też już funkcjonujących przedsięwzięć. Warto poszukać różnych możliwości, porównać je i znaleźć to najbardziej pasujące do naszego biznesu. Kilka podpowiedzi dotyczących finansowania w roku 2018 można znaleźć tutaj.

Autorka: Magdalena Hojnor

Data publikacji: 23.08.2018 r.


[1]Eric Ries ,“The Lean Startup”

Zobacz również