Aktualności

Są aktywni i mieszkają na wsi. Chcą wiedzieć więcej na temat działalności gospodarczej

Czasem tak niewiele wystarczy, żeby zrealizować marzenia o własnej firmie!

W całej Polsce odbywają się szkolenia na temat prowadzenia działalności gospodarczej w ramach projektu „ABC Przedsiębiorczości IV. Edukacja finansowa dla mieszkańców wsi i małych miast” realizowanego przez Fundację Wspomagania Wsi z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Byliśmy na jednym z nich.

Odwiedziliśmy gminę Łaziska (woj. lubelskie), w której odbyło się jedno ze szkoleń. Ze statystyk wynika, że jej mieszkańcy głównie zajmują się rolnictwem. Niestety wśród nich jest  też sporo ludzi bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo.

– Ludzie nie mając wiedzy na temat przedsiębiorczości, boją się podejmować konkretne działania – dlatego chcę to zmienić poprzez zrealizowanie szkolenia „ABC przedsiębiorczości na wsi IV” – powiedziała Karolina Suska, trenerka edukacji finansowej, która zorganizowała zajęcia.

Czasem, jak w przypadku pana Adama Grądziela uczestnika szkolenia, brak wiedzy nie był przeszkodą do rozpoczęcia biznesu, ale stał się nią, gdy przyszło do formalności.

– Dwadzieścia lat temu założyłem działalność gospodarczą handel, import eksport i zabrakło mi właśnie znajomości podstawowych przepisów no i rzuciłem to po trzech miesiącach” – powiedział pan Adam Grądziel.

(Uczestnicy szkolenia w gminie Łaziska)

Szkolenie w gminie Łaziska w ramach programu „ABC przedsiębiorczości na wsi IV” odbyło się we wrześniu 2018 r. i trwało łącznie 18 godzin. W trakcie trzech spotkań omówiono takie tematy, jak: przepisy prawa istotne dla rozpoczęcia działalności gospodarczej, tworzenie biznesplanu – wizja przedsiębiorstwa, planowanie przepływów finansowych oraz prowadzenie działalności gospodarczej w tym zarządzanie przedsiębiorstwem oraz marketing i reklama w malej firmie.

Niektórzy zaczęli działać już po pierwszym dniu szkolenia. –  Po pierwszym spotkaniu zaczęłam drążyć dalej – powiedziała pani Agnieszka Faściszewska – Zapytałam księgową o opodatkowanie, a LGD Owocowy Szlak, czy mam szansę na dotację. Poszłam też do urzędu pracy. Cały czas zbieram jakieś informacje. Jeśli przejdę jeszcze przez biznesplan, odważę się i otworzę działalność.

W szkoleniu wzięło udział 16 osób, głównie mieszkańców gminy Łaziska i okolic, w różnym wieku. Jakie mieli motywacje?

(Uczestnicy szkolenia w gminie Łaziska)

– Jestem na rencie i chciałabym sobie dorobić. Mam miejsce na założenie agroturystyki i lubię przebywać z ludźmi. Dzięki wiedzy, którą tu zdobyłam, będę mogła rozpocząć działalność. Już wiem, czego potrzebuję, zanim zacznę nowe przedsięwzięcie – mówi pani Lucyna .

Z kolei pan Paweł Mroczek, dwudziestojednolatek, deklarował, że wcześniej nie interesował się przedsiębiorczością, ale postanowił zapisać się na szkolenie, żeby w przyszłości wiedzieć, jak przygotować się do prowadzenia działalności gospodarczej. – To jest szansa, żeby móc robić coś, co się lubi i z tego żyć – dodaje.

Do końca marca 2019 r. w całej Polsce odbędzie się ok. 70 podobnych szkoleń. Nasze działania obejmą 1 050 mieszkańców wsi i miast liczących do 20 000 mieszkańców w wieku 16+. Jeśli chcielibyście by takie szkolenie zostało zorganizowane w Waszej okolicy, skontaktujcie się z najbliższym trenerem edukacji finansowej Fundacji Wspomagania Wsi (Lista trenerów znajduje się tutaj: https://edufin.pl/index.php/trenerzy).

Przyda się też Wasza pomoc. Zapytajcie rodzinę i znajomych, czy chcieliby wziąć udział w szkoleniu i podpowiedzcie trenerowi lub trenerce, gdzie najlepiej zorganizować spotkania. Minimalna ilość uczestników to 15 osób.

Zobacz również