W dniach 18-20 października br. w Łowiczu spotkali się trenerzy edukacji finansowej, którzy prowadzili warsztaty w ramach projektu ABC przedsiębiorczości IV. Edukacja finansowa dla mieszkańców wsi i małych miast.
Warsztaty skierowane do trenerów edukacji finansowej miały na celu podniesienie ich kompetencji trenerskich. Podczas trzech intensywnych dni na „czynniki pierwsze” uczestnicy rozkładali elementy dobrego warsztatu. Wspólnie rozważaliśmy jak powinno wyglądać dobre rozpoczęcie warsztatu i jakie elementy powinny znaleźć się w podsumowaniu spotkania. Jakie narzędzia i ćwiczenia warto zastosować, kiedy spada energia w grupie, a jakich unikać, by nie skłócić uczestników. Uczestnicy przyglądali się swoim cechom charakteru. Analizowali, które cechy są przydatne, a które mogą utrudniać pracę trenera.
Ostatniego dnia spotkania uczestnicy pracowali nad warsztatem ABC przedsiębiorczości – rozpisywali poszczególne tematy i moduły, dopasowywali do nich narzędzia, ćwiczenia i szacowali czas każdego modułu.
Na koniec trzydniowego warsztatu zapytaliśmy uczestników o ich refleksje:
Karolina Suska, gmina Łaziska, powiat opolski, województwo lubelskie, dyrektorka Gminnej Biblioteki i Domu Kultury w Łaziskach: Jestem edukatorką, pracuję z dorosłymi, seniorami, z dziećmi. Specjalizuję się w edukacji finansowej, biorę udział w programach ABC przedsiębiorczości oraz O finansach … w bibliotece. Warsztat w Łowiczu, prowadzony przez doskonałą trenerkę, w grupie osób zajmujących się edukacją finansową służy mojemu lepszemu przygotowaniu się do pracy „w terenie”. Cieszę się, że spotkałam grupę trenerów z całej Polski, z którymi mogłam wymienić doświadczenia i spostrzeżenia. Wiedzy, edukacji i rozwoju nigdy za wiele. Okazuje się, że łatwo jest się na trenerskiej drodze pogubić, odsunąć na bok istotne elementy procesów, które zachodzą w grupie. Po tym warsztacie mam kilka refleksji, np. dotyczących komfortu grupy. Pamiętajmy, by nie pędzić z materiałem, kiedy grupa wyraźnie nie nadąża, bo w praktyce może się okazać, że mniej znaczy więcej.
Tomasz Majchrzak, Podhalański Inkubator Przedsiębiorczości, powiat nowotarski, gmina Rabka: Prowadzę kilka organizacji pozarządowych, pracuję w wielu projektach. Prowadzę szkolenia z edukacji finansowej, kompetencji cyfrowych, prawa konsumenckiego… Mimo iż mam za sobą setki godzin prowadzenia szkoleń i wiedzę merytoryczną, to ten warsztat uporządkował mi moją wiedzę na temat samej sztuki prowadzenia zajęć w grupie: jak tworzy się proces grupowy, jak ważne jest by przypominać uczestnikom cele szkolenia w jego trakcie, o co zadbać.
Janina Jaszczur, Agencja Rozwoju Wsi, powiat jeleniogórski, gmina Kostrzyca: Od kilkunastu lat zajmuję się szkoleniami z przedsiębiorczości. Mieszkam w rejonie turystycznym, gdzie wiele osób prowadzi małe działalności gospodarcze, np. agroturystyki i ze swoimi szkoleniami wychodzę mieszkańcom naprzeciw. W projekcie ABC przedsiębiorczości uczestniczę od drugiej edycji, czyli od 2013 roku. Jako trenerka staram się ciągle doskonalić, bo swoje umiejętności trzeba szlifować, żeby nie zostać w tyle. Był to jeden z najlepszych warsztatów trenerskich w jakich uczestniczyłam. Dostałam tu duże wsparcie i wiedzę dotyczące samej metody warsztatowej – z jakich elementów powinien się składać dobry warsztat, jakie pytania musi zadać sobie trener przed warsztatem, jak ważne jest dobre rozpoczęcie i zakończenie spotkania z grupą. Jako trenerka czuję się wzmocniona. Teraz pozostaje mi te nową wiedzę wdrożyć. A będę ją wdrażać nie tylko w warsztatach ABC przedsiębiorczości, ale także innych, które prowadzę.
Iwona Legencka, członkini zarządu Federacji Inicjatyw Oświatowych, powiat lubliniecki: Z Fundacją Wspomagania Wsi współpracuję już od kilku lat. Uczestniczyłam w warsztatach Projekt i co dalej, Planowanie i realizacja projektów społecznych i partnerstw. W ciągu ostatnich lat nabyłam umiejętności, które pomogły mi nawiązać współpracę z organizacjami lokalnymi i prowadzić warsztaty dla społeczności lokalnych. Obecnie jestem także trenerką ABC przedsiębiorczości, i zdecydowałam się na uczestnictwo w tych warsztatach, ponieważ chcę swoje umiejętności trenerskie szlifować. I nie rozczarowałam się, ponieważ bardzo dużo z tych trzydniowych zajęć wyniosłam. Poznałam nowe techniki i narzędzia, które z pewnością będę stosować. Szczególnie dobrze zapamiętam ćwiczenie, które uświadomiło nam jak bardzo różni są ludzie i jak inaczej mogą postrzegać dane sytuacje. Jedni lepiej poruszają się w procedurach i przepisach, innym bliższe jest kierowanie się emocjami. Zajęcia pozwoliły mi na zweryfikowanie mojego własnego sposobu prowadzenia zajęć i pomogły mi zrozumieć, gdzie popełniam błędy. Z pewnością w mojej trenerskiej działalności wyjdę poza rutynę, która wkradła się w moje warsztaty i szkolenia.
Autorka: Magdalena Kowalczyk, Fundacja Wspomagania Wsi
Fotografie: Jędrzej Godlewski, Fundacja Wspomagania Wsi
***
Projekty ABC przedsiębiorczości. Edukacja finansowa dla mieszkańców wsi i małych miast są częścią Programu Edukacji Finansowej Fundacji Wspomagania Wsi. Kolejny projekt planujemy rozpocząć na początku 2020 r.
W marcu 2019 roku zakończyliśmy czwartą edycję projektu ABC przedsiębiorczości realizowanego z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Warsztaty dla 1 062 osób przeprowadzili doświadczeni trenerzy edukacji finansowej, przeszkoleni przez Fundację. Poprowadzili oni łącznie 70 osiemnastogodzinnych szkoleń warsztatowych, trwających minimum trzy dni, podczas których omówione zostały procedury związane z uruchomieniem działalności gospodarczej oraz sposoby analizy własnych zasobów finansowych. Uczestnicy warsztatów opracowali także 151 biznesplanów działalności.