Na warsztaty w ramach projektu „ABC przedsiębiorczości IV. Edukacja finansowa dla mieszkańców wsi i małych miast” przychodzą ludzie w różnym wieku i z różnymi potrzebami. Często uczestnicy mają już doświadczenie zawodowe. Na szkoleniu w Opolu pojawiły się młode osoby, dla których drzwi do kariery dopiero się otwierają.
Tym razem odwiedziliśmy Opole, gdzie 27 listopada 2018 r. odbył się kolejny dzień szkolenia, jednego z 70 organizowanych w ramach projektu „ABC przedsiębiorczości IV. Edukacja finansowa dla mieszkańców wsi i małych miast” realizowanego przez Fundację Wspomagania Wsi z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. W szkoleniu udział wzięli m.in. studenci Politechniki Opolskiej oraz kilku uczniów opolskich liceów, uczestniczący w zajęciach doszkalających organizowanych przez Politechnikę.
Dlaczego już teraz zainteresowali się przedsiębiorczością? – Od 15 roku życia zastanawiam się nad założeniem własnej firmy – powiedział Rafał Mrozek-Gliszczyński, uczeń liceum w Opolu z miejscowości Borek. – Gdy usłyszałem o projekcie ABC przedsiębiorczości IV, uznałem, że to coś dla mnie, ponieważ bardzo chciałem dowiedzieć się, czym jest działalność gospodarcza.
W trakcie szkolenia uczestnicy mieli okazję stworzyć własny biznesplan i przeprowadzić analizę opłacalności. Omówiono także udział nowych technologii w prowadzeniu przedsiębiorstwa oraz marketing i reklamę w małej firmie, a także podstawy zarządzania przedsiębiorstwem.
Ewelina Rusin-Kozub, Roland Janotta oraz Daniel Rataj, studenci Politechniki Opolskiej, również myślą o własnej firmie. Ich zdaniem szkolenie pozwoliło im zebrać informacje, do których na własną rękę mogliby nie dotrzeć lub zajęłoby to zbyt wiele czasu. Chwalili również możliwość swobodnego zadawania pytań trenerce prowadzącej warsztat.
– Istotne z mojego punktu widzenia były informacje o zmianach w rejestrowaniu działalności gospodarczej, kwestia kosztów przychodu, analiza zysków i strat oraz scenariusze biznesplanu mniej i bardziej optymistyczne – dodaje Daniel Rataj.
Na kwestię realistycznego podejścia do biznesu uwagę zwrócił również Rafał Mrozek-Gliszczyński – Trenerka podpowiedziała nam, żeby myśleć pozytywnie, ale też racjonalnie o własnej firmie. Im dłużej przychodzę na zajęcia, tym bardziej chcę założyć swój pierwszy biznes.
Nie każdy z młodych myśli o założeniu firmy. Wśród uczestników nie zabrakło też studentów i uczniów, dla których warsztat był dopiero punktem wyjścia do rozmyślania o pracy.
– Pojawiłem się tu przypadkiem, ale teraz coraz bardziej zaczynam interesować się przyszłością – powiedział Sebastian Sporek. – Na warsztatach dowiedziałem się nie tylko o prowadzeniu działalności jednoosobowej, ale o pracowaniu w ogóle.
Z kolei Rafał Cielenkiewicz dodał, że warsztaty ułatwiają podjęcie decyzji dotyczącej przyszłości zawodowej. – Można utwierdzić się w przekonaniu, że własna firma to dobry pomysł, lub zmienić plany, jeśli konkurencja jest zbyt duża lub koszty, które musimy ponieść, zbyt wysokie – skomentował.
Zdaniem Iwony Niedojadło, trenerki edukacji finansowej prowadzącej szkolenie w Opolu, działalność gospodarcza jest jedną z bardzo dobrych metod rozwoju osobistego i zawodowego. Uważa, że wiele osób nie ma śmiałości, żeby podjąć tego typu wyzwanie lub zbyt optymistycznie podchodzi do swoich planów. – Mam misję dotarcia do osób wahających się lub takich, które są zbyt optymistyczne. Chcę ich przygotować do założenia firmy lub sprawić, żeby świadomie z niej zrezygnowali – podsumowuje pani Niedojadło.
Do końca marca 2019 r. w całej Polsce odbędzie się jeszcze ok. 35 podobnych szkoleń. Zaplanowaliśmy, że w tej edycji projektu nasze działania obejmą 1 050 mieszkańców wsi i miast liczących do 20 000 mieszkańców w wieku 16+. Jeśli chcielibyście by takie szkolenie zostało zorganizowane w Waszej okolicy, skontaktujcie się z najbliższym trenerem edukacji finansowej Fundacji Wspomagania Wsi.
Przyda się też Wasza pomoc. Zapytajcie rodzinę i znajomych, czy chcieliby wziąć udział w szkoleniu i podpowiedzcie trenerowi lub trenerce, gdzie najlepiej zorganizować spotkania. Minimalna liczba uczestników to 15 osób.
Po więcej informacji zapraszamy do zakładki ABC przedsiębiorczości www.edufin.pl/abc-przedsiebiorczosci-iv/.