Czy da się opowiedzieć historię myśli ekonomicznej poprzez książkę, która przebija sprzedażą Kod da Vinci i Harry’ego Pottera, a później zrobić z tego sztukę teatralną? Tomáš Sedláček udowadnia, że tak.
Wykład Tomáša Sedláčka zorganizowany został przez Forum Europejskie z okazji premiery książki “Ekonomia dobra i zła” w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, 11 stycznia 2012 r.
Tomáš Sedláček jest byłym doradcą ekonomicznym Prezydenta Vaclava Havla, a obecnym członkiem Rady Ekonomicznej przy Premierze Czech oraz głównym ekonomistą największego czeskiego banku Ceskoslovenska Obchodni Banka. Przez Uniwersytet Yale został nazwany “jednym z pięciu najgorętszych umysłów światowej ekonomii”, a jego kariera, w której w wieku 24 lat rozpoczął pierwszą pracę dla Prezydenta Czech jest przykładem wielkiego sukcesu w trakcie transformacji.
W fascynującej książce „Ekonomia dobra i zła”, która przebojem podbiła czeski i słowacki rynek wydawniczy, a w styczniu weszła też na polski rynek (pod patronatem Forum Europejskiego) autor prowadzi czytelnika od eposu o Gilgameszu do myśli, które współcześnie napędzają światowe rynki. W jasny i przystępny sposób, a jednocześnie erudycyjny i angażujący czytelnika tłumaczy najważniejsze zjawiska światowej ekonomii i stawia tezę: wszystko sprowadza się do ludzkich motywacji, do ekonomii dobra i zła. Książka została wydana przez Oxford University Press, a swoje wydania przygotowują również wydawnictwa m.in. w Chinach, Niemczech i Rosji.
Po sukcesie wydawniczym i entuzjastycznych recenzjach nie tylko w krajowych mediach, ale także w Financial Times, The New York Times i Washington Post, książka została adaptowana jako sztuka teatralna i wystawiona ponad 100 razy, głównie w Czechach i na Słowacji i w Wielkiej Brytanii (wszystkie bilety na przedstawienia w Teatrze Narodowym w Pradze, ale też m.in. londyńskim Soho Theatre zostały sprzedane).
Zapraszamy na portal Wszechnica.org.pl, prowadzony przez Fundację Wspomagania Wsi.