Baner Chcę założyć firmę

Czy jesteś gotowa/gotowy na założenie małej firmy? Wykonaj te trzy ćwiczenia

Decyzja o podjęciu działalności „na własny rachunek” jest niewątpliwie bardzo trudna i wiąże się z dużym ryzykiem. Jednak dla niektórych osób – osób przedsiębiorczych – może być decyzją bardzo racjonalną, bo dopasowaną do  indywidualnych możliwości, predyspozycji, z których te osoby do tej pory nie korzystały.

-Czym  się zajmujesz?
-Prowadzę własną firmę…
Brzmi nieźle! W rozmowach z innymi ludźmi takie stwierdzenie może dostarczać nam poczucia, że jesteśmy kimś ważnym. Jednak bycie właścicielką/właścicielem małej firmy, przynajmniej na początku, jest bardziej związane z mrówczą pracą bez chwili wypoczynku, koniecznością rozwiązywania niezliczonej liczby problemów… Czy jesteś na to gotowa/gotowy? Czy jest na to gotowa Twoja rodzina?

Decyzja o podjęciu działalności „na własny rachunek” jest niewątpliwie bardzo trudna i wiąże się z dużym ryzykiem. Jednak dla niektórych osób – osób przedsiębiorczych – może być jednak decyzją bardzo racjonalną, bo dopasowaną do  indywidualnych możliwości, predyspozycji, z których te osoby do tej pory nie korzystały. Często dlatego, że sytuacja  życiowa nie zmuszała ich do tego, że mieli po prostu inne,  łatwiejsze możliwości zarabiania pieniędzy.

Co to znaczy być osobą przedsiębiorczą? Osoby przedsiębiorcze, to takie, które potrafią samodzielnie podejmować decyzje, skutecznie współpracować z ludźmi, dobrze radzić sobie z problemami.

Jeśli chcesz ocenić, czy „drzemie w Tobie duch przedsiębiorczości” przeczytaj uważnie ten artykuł. Znajdziesz w nim kilka ćwiczeń, które ułatwią Ci ocenę swoich predyspozycji do prowadzenia małego biznesu. Te ćwiczenia to zestawy różnych pytań, stwierdzeń, opisów zachowań, które mają za zadanie pomóc Ci w uporządkowaniu przemyśleń na swój własny temat. Po każdym ćwiczeniu znajdziesz wskazówki, jak można poprawić swoje umiejętności w danym obszarze.

Abyś odniosła/odniósł rzeczywistą korzyść z przeczytania tego tekstu nie wystarczy tylko przejrzeć ćwiczenia. Trzeba zaopatrzyć się w ołówek i przed zaznaczeniem odpowiedzi dokładnie przemyśleć każde pytanie, stwierdzenie, opinię zawartą w ćwiczeniu. Co to znaczy „dokładnie przemyśleć”? Przypomnieć sobie swoje różne zachowania w danej sytuacji i zastanowić się, które z nich są najczęstsze i dlaczego. Staraj się być szczera/szczery sam ze sobą.

PAMIĘTAJ! W ćwiczeniach chodzi zawsze o to, co naprawdę myślisz i jak się najczęściej zachowujesz w pewnych sytuacjach, a nie jak powinnaś/powinieneś się zachowywać. Szczerość wobec siebie to warunek trafnego określenia swoich predyspozycji i możliwości.

Jeśli nawet wnioski, które wyciągniesz z tych ćwiczeń będą wskazywać, że nie opanowałaś/opanowałeś jeszcze w najwyższym stopniu umiejętności przydatnych w  prowadzeniu małego  biznesu, to i tak osiągniesz korzyść z przeczytania tego rozdziału. Dowiesz, gdzie są Twoje trochę słabsze strony i możesz zacząć pracować nad tym. Tak się składa, że podstawowe umiejętności związane z przedsiębiorczością są też bardzo ważne w wielu innych  sytuacjach życiowych.

Proponowane ćwiczenia prowadzą nasze myśli w sposób uporządkowany, krok po kroku, do racjonalnych wniosków :

  1. Dlaczego myślę o założeniu firmy?
  2. Czy mam umiejętności potrzebne do skutecznej współpracy z ludźmi?
  3. Czy umiem sobie radzić w trudnych sytuacjach?
  4. Czy umiem planować?

Poprzez wykonywanie ćwiczeń możesz skoncentrować swoje myśli na najważniejszych sprawach i opanować przykre emocje towarzyszące nam zawsze, gdy w życiu stajemy na rozdrożu.

ĆWICZENIE 1. Ważne cele życiowe a prowadzenie firmy.

Aby ocenić, czy drzemie w Tobie „duch przedsiębiorczości” zastanów się teraz na czym, tak naprawdę, zależy Ci w życiu i jak to się ma do pracy „na własny rachunek”.

Poniżej wypisz pięć najważniejszych celów, jakie chciałabyś/chciałbyś osiągnąć w swoim życiu. Przy każdym z nich postaraj się określić, w jakim stopniu (oszacuj prawdopodobieństwo w procentach) założenie i prowadzenie firmy może pomóc Ci lub przeszkodzić w realizacji każdego celu.

 

OPIS CELU

WŁASNA FIRMA POMOŻE W OSIĄGNIĘCIU CELU (w%) WŁASNA FIRMA PRZESZKODZI W OSIĄGNIĘCIU CELU (w %)

Z pewnością w trakcie przemyśleń nasunęły Ci się pewne wnioski dotyczące głównego pytania: „Po co jest mi potrzebna własna firma?”. Wnioski te zapisz poniżej.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Mamy nadzieję, że wiesz już po co potrzebujesz własnej firmy. Przemyśl teraz, czy ważnych dla Ciebie celów nie mógłbyś osiągnąć w inny sposób, łatwiej, szybciej, przyjemniej. Jeśli nie przychodzi Ci nic do głowy, to znaczy, że pomysł założenia własnej działalności gospodarczej wart jest dalszych przemyśleń. Jeśli widzisz inne, lepsze możliwości osiągnięcia swoich celów, skoncentruj swoją uwagę i wysiłki na nich. W obu przypadkach jednak zachęcamy Cię do wykonania dalszych ćwiczeń. Pozwolą Ci one lepiej uświadomić sobie swoje zachowania i umiejętności, jakimi dysponujesz.

ĆWICZENIE 2. Co jest dla Ciebie ważne w pracy?

Poniżej są wymienione różne cele, które można realizować w pracy. Przeczytaj je uważnie i zastanów się, które z nich Ty chciałbyś realizować w swojej pracy. Te właśnie cele otocz kółkiem.

Im więcej celów zakreśliłaś/zakreśliłeś, tym większe prawdopodobieństwo, że założenie własnej firmy pozwoli Ci na ich realizację. Jeśli natomiast większość celów wydaje Ci się obca, w pracy raczej poszukujesz spokoju, bezpieczeństwa, stabilizacji, to działalność  „na własny rachunek” nie ułatwi Ci osiągnięcia tych zamierzeń.

Zastanawiając się nad opisanymi w ćwiczeniu celami z pewnością odczuwałaś/odczuwałeś, że jedne cele są dla Ciebie ważniejsze, inne nieco mniej ważne. Przepisz teraz zaznaczone przez Ciebie cele w kolejności od najważniejszego do najmniej ważnego.

  1. ………………………………………………………….
  2. ……………………………………………………………
  3. ……………………………………………………………
  4. ……………………………………………………………
  5. ……………………………………………………………
  6. ……………………………………………………………
  7. ……………………………………………………………

Potraktuj tę hierarchię własnych celów jako ważny wniosek, który później będziesz mógł wykorzystać przy szukaniu pomysłu na to, co Twoja firma mogłaby zaoferować klientom, czym mogłaby się różnić od firm konkurencyjnych.

ĆWICZENIE 3. Trzy powody, aby założyć firmę

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteś osobą przedsiębiorczą, powinnaś/powinieneś też zastanowić się nad następującą kwestią: dlaczego myśl o założeniu firmy chodzi mi po głowie?

Poniżej opisane są trzy najczęstsze przyczyny, dla których ludzie podejmują decyzję o rozpoczęciu pracy „na własny rachunek”. Zaznacz, która  z niżej opisanych  możliwości najbardziej do Ciebie  pasuje (zatocz kółkiem literę A, B lub C). Staraj się zdecydować tylko na jedną z możliwości.

A. KONIECZNOŚĆ muszę zdobyć środki na utrzymanie siebie i rodziny, a nie mogę znaleźć odpowiedniej pracy u  kogoś
B. CHCĘ BYĆ WŁASNĄ SZEFOWĄ/ WŁASNYM SZEFEM wolę pracować dla siebie samej/samego, nawet jeśli to oznacza większy stres, dłuższe godziny pracy, niższe wynagrodzenie
C. OKAZJA dostrzegam pewną wyjątkową sytuację, którą mogę  wykorzystać tylko w jeden sposób – prowadząc własną firmę.

Jeśli zaznaczyłaś/zaznaczyłeś  A:

Twoja firma będzie działać, jeśli poświęcisz jej długie godziny ciężkiej pracy,  będziesz szybko reagować na nowe sytuacje i będziesz starać się osiągnąć maksymalny zysk z każdej zainwestowanej złotówki i minuty. Dlatego ważne, abyś już teraz spróbowała/spróbował odpowiedzieć sobie na następujące pytania :

-Jak długo jestem w stanie wytrwać?  Firma w początkowej fazie rozwoju wymaga od właściciela ogromnych poświęceń. Nie można tak żyć przez zbyt długi czas. Dlatego musisz ocenić, czy wystarczy Ci energii, sił, wytrwałości.

-Czy potrafię zacisnąć pasa? Z pieniędzmi zwykle jest  krucho na początku. Nie wystarcza ani na wszystkie wydatki firmy, ani na wszystkie wydatki właściciela i jego rodziny. Inwestowanie w firmę oznacza osobiste poświęcenie. Czy jesteś na to gotowagotowy? Czy jest na to gotowa Twoja rodzina?

Jeśli zaznaczyłaś/zaznaczyłeś  B:

Ludzie tacy jak Ty dobrze czują się w biznesie. Chęć walki, gotowość ponoszenia ryzyka związanego z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej są cenne i często prowadzą do sukcesu. Lecz już teraz warto, żebyś zastanowiła/zastanowił się nad następującymi pytaniami :

-Czy masz pomysł, jak najszybciej przeprowadzić firmę przez kolejne etapy rozwoju, jak umożliwić jej największy rozwój? Abyś za kilka lat nie czuła się sfrustrowana/czuł się sfrustrowany prowadząc małą nisko dochodową firmę, już dziś musisz nauczyć się myśleć strategicznie, stawiać dalekosiężne cele, starać się przewidzieć to, co jest prawie nieprzewidywalne.

-Czy potrafisz prowadzić ścisłą kontrolę finansów? Bycie właścicielką/właścicielem rozwijającej się firmy oznacza konieczność ciągłego zdobywania środków na nowe inwestycje. Nagrodą jest rozwój firmy, a nie szybkie konsumowanie zysków, jakie ona przynosi. Czy to Ci odpowiada ?

-Czy potrafisz dobrze współpracować z ludźmi, którzy są energiczni, pomysłowi, ale niekoniecznie zawsze się z Tobą zgadzają? Rozwój firmy pociąga za sobą konieczność zatrudniania pracowników. Jak sądzisz, czy przy doborze pracowników potrafiłbyś zaakceptować osoby, których nie lubisz, ale które mają potrzebne firmie kwalifikacje?

Jeśli zaznaczyłaś/zaznaczyłeś  C:

Kieruje Tobą chęć wykorzystania nadarzającej się okazji. Twoim celem jest osiągnięcie możliwie wysokiego dochodu, zanim konkurencja stanie się zbyt silna. Zdajesz sobie sprawę, że rynek nie został jeszcze opanowany przez większe firmy, a może nawet jeszcze nikt przed Tobą nie wpadł na pomysł tej działalności. Jedno jest pewne. „Rekiny rzadko ucztują samotnie”. Jeśli rzeczywiście wypatrzyłeś okazję na dobry interes wiedz, że tylko przez krótki okres będziesz cieszył się z wyłączności do zysku. Bądź czujny i działaj tak szybko, jak to możliwe. Zastanów się nad następującymi pytaniami.

-Dlaczego inni nie dostrzegają nadarzającej się okazji? Spróbuj bardzo dokładnie jeszcze raz dokonać analizy nadarzającej się okazji. Czy jesteś pewna/pewien, że Twoje przemyślenia są oparte na realnych podstawach? Czy nie jest to tylko myślenie życzeniowe?

-W jaki sposób najlepiej można wykorzystać nadarzającą się okazję? Pamiętaj, że tempo swoich działań musisz dostosować do tempa rozwoju rynku. Może to oznaczać ogromny wysiłek z Twojej strony, który powinien przynieść Ci szybko możliwie największy dochód. Nie inwestuj jednak nadmiernie w firmę. Dbaj też o swój dochód osobisty. Koniunktura może szybko się skończyć (moda minie, zwiększy się konkurencja itp.). W ten sposób minimalizujesz ryzyko uwięzienia swoich pieniędzy w firmie, która działa na coraz mniej atrakcyjnym rynku.

***

Prowadzenie własnej działalności oznacza konieczność stałego kontaktowania się z klientami, dostawcami, urzędnikami itp. Bez umiejętności przekazywania i odbierania informacji, przekonywania innych do swoich propozycji, radzenia sobie z konfliktami nie da się działać w biznesie. W kolejnym tekście zastanowimy się nad współdziałaniem, czyli umiejętnością nawiązywania i utrzymywania dobrych relacji z innymi ludźmi.

***

Autorzy: Marzena Łotys, Cezary Łotys. Jak założyć małą firmę? Poradnik dla niezdecydowanych, Fundacja Wspomagania Wsi

Wybór tekstów i parafraza: Magdalena Kowalczyk

Zobacz również