Aktualności Baner

ABC przedsiębiorczości V w województwie wielkopolskim

Fundacja Wspomagania Wsi od 2020 roku prowadzi kolejną edycję projektu „ABC przedsiębiorczości. Edukacja finansowa dla mieszkańców wsi i małych miast” realizowanego z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. W ramach naszych działań przeprowadziliśmy rozmowę z trenerką i uczestniczkami szkoleń realizowanych w województwie wielkopolskim.

Justyna Zawieja podczas szkolenia w Lutyni (gm. Dobrzyca), luty 2022 r, fot: archiwum trenerki

Justyno, jak możesz scharakteryzować region, w którym prowadzisz szkolenia ABC V?

Mieszkam w Wielkopolsce, szkolenia prowadzę w dwóch powiatach: pleszewskim i jarocińskim. Obydwa powiaty oddalone są od Poznania o ok.100 km i są bardzo dobrze skomunikowane z aglomeracją poznańską dzięki autostradzie A2, która przebiega blisko nas. Mamy niewielkie bezrobocie, dochodzące do około 4%, ale nie wszyscy mieszkańcy są zadowoleni z zajęć jakie wykonują. Uczestnicy, którzy zgłaszają się na moje szkolenia, myślą o zmianie pracy, przekwalifikowaniu się, założeniu firmy. Albo lubią swoją pracę, ale jednocześnie ich pasje mogą im posłużyć za dodatkowe źródło dochodu i chcą wiedzieć jak to połączyć. Osoby, które biorą udział w szkoleniach ABC przychodzą zazwyczaj z konkretnymi pytaniami, chcą specjalistycznej wiedzy.

Kto głównie uczestniczy w Twoich warsztatach?

Do tej pory przeprowadziłam 7 warsztatów. Uczestniczą w nich głównie kobiety powyżej czterdziestego roku życia, które szukają nowych alternatyw na rynku pracy. Mężczyźni dojeżdżają zazwyczaj do Poznania, pracują w zakładach przemysłowych, prowadzą swoje firmy. Można uznać, że przeważa taki typowy podział ról.

7 warsztatów! Nie masz problemu z naborem uczestniczek i uczestników na warsztaty, prawda?

Nie mam. Byłam dyrektorką lokalnego Ośrodka Pomocy Społecznej, jestem dobrze osadzona w lokalnym środowisku, prowadziłam wiele warsztatów, także kulinarnych, więc mieszkańcy, w tym sołtysi i lokalni liderzy dobrze mnie znają. Szkolenia ABC V organizuję w salach wiejskich, ogrzewanych remizach, gdzie jest dostęp do bieżącej wody, internetu i gdzie możemy wspólnie zjeść posiłek podczas szkolenia. Zauważyłam, że czas pandemii sprawił, że ludzie są spragnieni szkoleń i tak jest w przypadku ABC. Uczestnicy przychodzą punktualnie, są bardzo zdyscyplinowani. Widać, jak bardzo potrzebowali wyjścia z domu. Mając tak wiele osób chętnych na szkolenia stacjonarne nie próbowałam szkolić online.

Opowiedz, kim są uczestnicy, z czym przychodzą na szkolenie?

Osoby, które przychodzą na szkolenia chcą zazwyczaj rozeznać się w działalności gospodarczej. Chcą zobaczyć jak to to wygląda formalnie, patrzą na wkład finansowy – ile kosztuje uruchomienie firmy, skąd można pozyskać środki. Rozważają założenie firmy jako dodatkowe źródło utrzymania dochodu. Rozmawiamy także o formach takich jak fundacja czy stowarzyszenie, bo kobiety mają pomysły, by tworzyć coś razem.

Bardzo ciekawym pomysłem kobiet było utworzenie spółdzielni, która opiekowałaby się grobami na okolicznych cmentarzach. W pobliskiej miejscowości, Lutyni znajduje się sanktuarium maryjne, znane z corocznego, sierpniowego odpustu, na który przyjeżdża wielu wiernych. Uczestniczki miały pomysł, by zorganizować food-truck i przez trzy świąteczne dni sprzedawać posiłki.

Na pleszewskim szkoleniu mieliśmy też bardzo interesującą grupę osób 55+, które w panujących stereotypach powinny już kończyć swoje zawodowe kariery. Ci ludzie znaleźli fantastyczne staże, zorganizowane przez Gminę.

Z pojedynczych przypadków mieliśmy bardzo ciekawy pomysł młodej dziewczyny, która pasjonowała się modą z second-handów. Przyszła na szkolenie chcąc dowiedzieć się jak założyć swój sklep, ale była w tym tak dobra, że została zatrudniona przez już istniejący w miasteczku second-hand, a za chwilę awansowała. Jeden z uczestników, mężczyzna miał pomysł założenia firmy usługowej typu „złota rączka” ale tylko dla seniorów. Inne pomysły to mała gastronomia, sprzątanie, zdalne korepetycje dla uczniów.

Która część szkolenia jest według Ciebie najcenniejsza?

Biorąc pod uwagę zakładanie działalności, zdecydowanie najważniejszą częścią jest solidne opracowanie biznesplanu i jednocześnie jest to najtrudniejsza część. Ale warto to zrobić dobrze i przykładamy się do tego. Pandemia pokazała jak ważne jest przyjrzenie się kwestii kryzysów i chorób podczas prowadzenia firmy. Kieruję też uwagę uczestników na analizę konkurencji w okolicy.

Ale jest też jest druga, ta miękka część szkoleń ABC, gdzie rozmawiamy o mocnych i słabych stronach, pożądanych cechach przedsiębiorców, kiedy uczestnicy przyglądają się sami sobie. Pandemia spowodowała, że ludzie docenili wspólne działania i kontakty społeczne. Jednocześnie kilka lat temu weszła ustawa o KGW i nieoczekiwanie na szkoleniach ABC zaczęły zawiązywać się grupy kobiet, które chcą łączyć działalność społeczną z biznesową. KGW zaczęły się dowiadywać, jak mogą pozyskiwać środki na swoje działania, jak mogą zarabiać. Zaczęły tworzyć się partnerstwa lokalne między KGW a urzędami gminy, bankami spółdzielczymi, OSP.  Zatem wartością dodaną szkoleń ABC u nas jest też aspekt społeczny, zaś aktywność społeczna przekłada się na postawy przedsiębiorcze.

Szkolenie ABC V w Pleszewie, styczeń 2022 r. Fotografia: Justyna Zawieja

***

Tadeusz Kuberka, uczestnik szkolenia w Witaszycach

Wziąłem udział w szkoleniu ABC V w Racendowie, które składało się z trzech spotkań. Było zwięźle, bardzo treściwie i konkretnie. Jesteśmy emerytami, ale aktywnie działamy na polu społecznym – wraz z żoną jesteśmy w zarządzie Stowarzyszenia na Rzecz Witaszyc. Na szkoleniu ABC V opracowywaliśmy treści potrzebne nam do dobrego funkcjonowania stowarzyszenia. Tworzenie biznesplanu, pozyskiwanie środków, planowanie…  to wszystko bardzo cenna wiedza w społecznym działaniu, które wpiera mieszkańców naszych Witaszyc.

Justyna Włoszczyk, uczestniczka szkolenia w Witaszyczkach

Justyna Zawieja poprowadziła to szkolenie na najwyższym poziomie. Otworzyła nam oczy na wiele aspektów związanych z przedsiębiorczością. To jak poszerzenie horyzontów w ogóle.

Przymierzam się do uruchomienia własnej działalności.  Marzy mi się kwiaciarnia, bo florystyka to moja pasja. Lubię układać bukiety, tworzyć stroiki i widzę, że staje się to coraz bardziej popularne. Na szkoleniu ABC przekalkulowałam swoje plany, sprawdziłam lokalny rynek, zobaczyłam jak działają okoliczne kwiaciarnie, ilu mają klientów. Nie jest sztuką założyć sklep np. z obuwiem, jeśli w odległym o kilka kilometrów Jarocinie takich sklepów jest dużo. Justyna zwróciła naszą uwagę na oprawę sklepu, firmy, na estetykę reklam. To przyciąga klientów. Podręcznik, który dostałam na szkoleniu jest bardzo przejrzysty, rozumiem co zrobić krok po kroku by firmę założyć. Jest w nim zawarte wszystko czego potrzebuję.

Zbigniew Kozielski, uczestnik szkolenia w Pleszewie

Kiedyś rozważałem założenie własnej działalności gospodarczej, dowiadywałem się jak założyć swoją firmę, ale znalazłem interesującą pracę. Mimo to ciekawy byłem jak teraz wygląda założenie firmy i dlatego zdecydowałem się na szkolenie u ABC przedsiębiorczości u Justyny Zawiei. Justyna przeprowadziła to szkolenie w sposób przystępny, widzę, że założenie swojej firmy jest prostsze niż kiedyś. Rozmawialiśmy o podatkach, koncesjach. Dowiedziałem się tego czego chciałem, a dodatkowo poruszaliśmy tematykę promocji, reklamowania firmy w Internecie. To były dla mnie nowe, a jak się okazało bardzo istotne kwestie.

Greta Basińska, uczestniczka szkolenia w Witaszyczkach

Pani Justyna jest osobą bardzo kontaktową, dzięki czemu przyswajanie wiedzy było o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze niż na typowych szkoleniach, których teraz wiele. Rozmawialiśmy o zakładaniu i prowadzeniu firmy na przykładach z życia, więc to nie była sucha wiedza. Zdałam sobie sprawę z wielu możliwości jakie daje firma i biorę pod uwagę swoją działalność w przyszłości. Szkolenie ABC zwróciło moją uwagę także na codzienny budżet i gospodarowanie swoimi osobistymi finansami. Teraz częściej zwracam uwagę na marketingowe pułapki, reklamy, dłużej zastanawiam się czy dana rzecz mi jest rzeczywiście potrzebna. Wydawałoby się, że to oczywiste rzeczy, ale dopiero szkolenie pozwoliło mi kwestie przedsiębiorczości uporządkować.

Torby, pendive, zaświadczenia dla uczestników szkoleń ABC V. Fot: Justyna Zawieja, Magnuszewice, luty 2022 r.

Autorka: Magdalena Kowalczyk

Data publikacji: 17.03.2022 r.

Zobacz również