Publikacje

Publikacje na temat edukacji finansowej

Zarządzanie domowymi finansami w sposób odpowiedzialny i racjonalny jest niezbędny, aby zapewnić sobie oraz swojej rodzinie bezpieczeństwo. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami na temat edukacji finansowej, które udostępniamy w formacie eBOOK. Można z nich dowiedzieć się m.in., jak zarządzać domowym budżetem oraz jak poradzić sobie w sytuacjach kryzysowych.

Rodzina bezpieczna finansowo

Poradnik dla beneficjentów programu edukacji finansowej – Publikacja NBP i FWW Poradnik „Rodzina bezpieczna finansowo” podpowiada, jak zabezpieczyć przyszłość swoją i swoich dzieci. Pierwsza część publikacji poświęcona jest ubezpieczeniom. Mówi o tym, jak wybrać ubezpieczenie, które będzie spełniało nasze oczekiwania. Druga część publikacji mówi o emeryturach. Dowiemy się z niej, kiedy i komu przysługuje emerytura z KRUS oraz ZUS. Zawiera również informacje o zmianach w powszechnym systemie emerytalnym.

Szkoła mądrego pożyczania

Poradnik dla uczestników szkoleń z zakresu edukacji finansowej i zarządzania długiem – Publikacja NBP i FWW Publikacja „Szkoła mądrego pożyczania” opisuje zasady rozsądnego pożyczania. Można się z niej dowiedzieć, dlaczego korzystamy z kredytu lub pożyczki? Co to jest zdolność kredytowa i kto ją posiada? Jaki kredyt wybrać? Jak obliczyć jego koszty? A także, co robić, gdy pojawią się problemy ze spłatą rat kredytu?

Zaplanuj swoją przyszłość

Poradnik dla uczestników szkoleń z zakresu edukacji finansowej – Publikacja NBP i FWW Z poradnika „Zaplanuj swoją przyszłość” można się dowiedzieć, jak wyznaczać realne cele finansowe rodziny, jak uniknąć niespodziewanych wydatków oraz jak uchronić się przed złymi decyzjami. Poradnik podpowiada, jak i gdzie skutecznie oszczędzać oraz jak pożyczać „z głową”, by nie wpaść w tarapaty finansowe. Dołączony do książki słowniczek pozwoli zrozumieć podstawowe pojęcia bankowe oraz często zawiłe sformułowania, związane z zarządzaniem domowymi finansami.mi.

Porady Aspiranta Fortuny

Publikacja NBP i Stowarzyszenia Gazet Lokalnych Teksty zawarte w poradniku “Porady Asporanta Fortuny” powstały w ramach projektu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych dofinansowanego ze środków Narodowego Banku Polskiego. Wydał: Narodowy Bank Polski, Departament Edukacji i Wydawnictw.

ABC finansów osobistych

Publikacja NBP Teksty powstały w ramach projektu ABC Finansów Osobistych, dofinansowanego ze środków Narodowego Banku Polskiego, w tym artykułów Marka Grzeleckiego, dziennikarza „Faktu – Pieniądze”. Wprowadzenie: Paweł Ryll; Ilustracje: Piotr Kakiet; Wydał: Narodowy Bank Polski, Departament Edukacji i Wydawnictw.