Aktualności

Pierwsze szkolenie ABC V online za nami!

Wszystkie osoby mieszkające na wsi lub w mieście do 20 tys. mieszkańców, zainteresowane rozpoczęciem indywidualnej działalności gospodarczej zapraszamy na bezpłatne szkolenia ABC przedsiębiorczości. Edukacja finansowa dla mieszkańców wsi i małych miast w formie online. Zainteresowanych szkoleniem online zapraszamy do kontaktu z trenerem działającym najbliżej. Lista trenerów znajduje się w zakładce www.edufin.pl/trenerzy

Krystyna Adamenko z województwa lubuskiego (fotografia po lewej stronie) była pierwszą trenerką edukacji finansowej, która przeprowadziła szkolenie ABC przedsiębiorczości w formie online.

Magdalena Kowalczyk: pandemia na rok zablokowała nam możliwość szkoleń w terenie. Wyjściem jest internet i szkolenia online. Jak oceniasz swoje pierwsze szkolenie ABC przedsiębiorczości V online?

Krystyna Adamenko: pierwsze szkolenie ABC przedsiębiorczości w formie online było dla mnie dużym wyzwaniem, do którego przygotowywałam się dwa tygodnie. Miałam już doświadczenie w szkoleniach zdalnych jednak w innych zagadnieniach. Pracę nad tym szkoleniem zaczęłam od opracowania prezentacji na podstawie naszego scenariusza zajęć, ustaliłam w którym momencie przechodzimy do ćwiczeń oraz dyskusji, wyszukałam w internecie pomocne filmy np.: opisujące sukces małej firmy, a także przygotowałam dla uczestników folder z dokumentami współdzielonymi w chmurze. Prezentację przez kilka dni zdalnie testowałam z moim pracownikiem, sprawdzaliśmy programy do prowadzenia spotkań online, testowaliśmy jak otwierają się w prezentacji linki i filmy, a także weryfikowaliśmy jakość dźwięku i płynność przechodzenia między oknami, sprawdzaliśmy czy prędkość przejścia od prezentacji do dyskusji jest zadowalająca.

Podsumowując – uważam, że szkolenie było bardzo udane. Uczestnicy udzielając informacji zwrotnej bardzo pozytywnie wypowiadali się na temat zakresu mojej wiedzy, poziomu szkolenia i jego zakresu. W ankiecie napisali m.in. “czysto klarownie i na temat”, “bardzo przydatna dawka wiedzy”, “polecę każdemu”,  “bardzo miła atmosfera”, “profesjonalne przekazanie informacji dotyczących nurtujących pytań dla osób chcących założyć firmę”. 

Magdalena Kowalczyk: jakie są ograniczenia takiej formy szkoleń? I jakie są możliwości, szanse?

Krystyna Adamenko: głównym ograniczeniem jest niestety jakość połączenia z internetem i niewystarczające kompetencje cyfrowe odbiorców. O ile nic nie mogę poradzić na jakość połączenia u uczestników, o tyle starałam się aby połączenie z mojej strony było stabilne i zabezpieczyłam łącze alternatywne – bezprzewodowe na wszelki wypadek. Ograniczone kompetencje uczestników starałam się zmniejszyć zapraszając ich na pół godziny przed rozpoczęciem kursu do spotkania instruktażowego (skorzystała z niego tylko jedna uczestniczka, pozostali nie mieli problemów z obsługą narzędzi cyfrowych). Ograniczeniem jest też fakt, że uczestnicy podczas szkolenia przebywają w różnych miejscach – czasem takich w których trudno o skupienie czy swobodną rozmowę. Aktywne uczestnictwo jest wówczas dla nich dużym wyzwaniem.

Szansą takich szkoleń jest ich dostępność dla szerszego grona uczestników niż zazwyczaj – okazało się, że dzięki przeniesieniu szkolenia do sieci mogły z niego skorzystać osoby, które na szkolenie stacjonarne nie przybyłyby na pewno – uczestniczką była na przykład matka karmiąca niemowlaka oraz osoby zamieszkujące w bardzo małych miejscowościach oddalonych od mojej siedziby kilkadziesiąt kilometrów, np. Świętoszów oddalony od Sieniawy Żarskiej około 50 km. Przeprowadzenie tam szkolenia  raczej nie miałoby sensu, gdyż zapewne nie zebrałaby się tam wystarczająco liczna grupa uczestników.

Magdalena Kowalczyk: jak poradziłaś sobie z dystrybucją materiałów do uczestników?

Krystyna Adamenko: materiały szkoleniowe dotarły do mnie odpowiednio wcześnie, a dzięki współpracy z policealną szkołą medyczną Awangarda, której pracownicy i dyrekcja pomagali w rekrutacji, udało się nam dystrybuować właśnie ze szkoły do uczestników materiały – odbierali je ze szkoły  będąc „przy okazji” w Żarach.

Magdalena Kowalczyk: jak poradzili sobie uczestnicy? Czy wszystkim udało się łączyć z Tobą? Były trudności techniczne?

Krystyna Adamenko: jak już wcześniej wspomniałam mieliśmy trudności w połączeniu – część uczestników to mieszkańcy bardzo małych miejscowości. Ich internet nie nadąża za nowoczesnymi narzędziami, bywały kłopoty z połączeniem wszystkich mediów – kamery, dźwięku i prezentacji, dlatego większość uczestników korzystała tylko z mikrofonów bez połączenia z kamerą. Ponadto pierwszy dzień szkoleniowy, w którym korzystaliśmy z platformy Zoom okazał się dostępem ograniczonym i po 30 minutach następowało rozłączenie – na szczęście również tutaj zabezpieczyłam drugie narzędzie – Google Meet, do którego wysłałam zaproszenie od razu przed szkoleniem dla wszystkich uczestników, jako narzędzia alternatywnego

Magdalena Kowalczyk: co możesz powiedzieć osobom rozważającym udział w takim szkoleniu? Czy uważasz, że taka forma dobrze zastępuje szkolenia stacjonarne?

Krystyna Adamenko: nic nie jest w stanie zastąpić interakcji grupy i trenera w szkoleniach stacjonarnych. Szkolenia zdalne są znacznie bardziej dostępne – nie marnujemy czasu na dojazdy, nie musimy ponosić w związku z tym dodatkowych kosztów, a także możemy  w czasie szkolenia być opiekunami swoich pociech – niestety powoduje to też mniejsze skupienie uwagi na szkoleniu, niższe zaangażowanie w ćwiczenia, a czasem całkowicie brak możliwości swobodnego wypowiadania się (bo jak rozmawiać, gdy maluszek obok płacze?). Szkolenia zdalne są na teraz dla nas bezpieczniejsze, nie niosą zagrożeń zdrowotnych, wymagają jednak od uczestników dostępności dobrego internetu oraz wygospodarowania odpowiedniego czasu i miejsca do udziału w nim, aby przyniosły oczekiwane rezultaty.

Magdalena Kowalczyk: dziękuję za rozmowę!

Data publikacji: 1.04.2021 r.

***

Wszystkie osoby mieszkające na wsi lub w mieście do 20 tys. mieszkańców, zainteresowane rozpoczęciem indywidualnej działalności gospodarczej zapraszamy na szkolenia ABC przedsiębiorczości. Edukacja finansowa dla mieszkańców wsi i małych miast w formie ONLINE.

Podczas szkoleń omawiamy tematy związane z uruchomieniem działalności gospodarczej oraz sposoby analizy własnych zasobów finansowych. Ćwiczymy też opracowywanie biznesplanu działalności gospodarczej. Uczestnicy mają także okazję do skonsultowania z ekspertami swoich biznesplanów i pomysłów na firmę. Doradzamy, skąd czerpać wiedzę, która pomoże w rozpoczęciu biznesu i jak korzystać z danych pozafinansowych. Przybliżamy także zagadnienia z zakresu marketingu, reklamy i nowych technologii, które mogą być przydatne w rozwoju każdej firmy.

Szkolenie ONLINE trwa minimum trzy dni, zaś jego dokładny przebieg zależy od danego trenera edukacji finansowej. Jeśli jesteście zainteresowani szkoleniem ONLINE to należy skontaktować się z trenerem działającym najbliżej Was. Lista trenerów znajduje się w zakładce www.edufin.pl/trenerzy

***

Fundacja Wspomagania Wsi w latach 2012–2019 przeprowadziła cztery edycje projektu pt. „ABC przedsiębiorczości. Edukacja finansowa dla mieszkańców wsi i małych miast”. W 2020 roku rozpoczyna się piąta edycja projektu. Każda z nich była realizowana z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Projekt będzie realizowany do 30 kwietnia 2022 roku.

W dalszym ciągu chcemy rozbudzać zainteresowanie przedsiębiorczością oraz poszerzać wiedzę i umiejętności z zakresu otwierania i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Tym razem nasze działania obejmą 1 200 mieszkańców wsi i miast liczących do 20 000 mieszkańców w wieku 16+ z całej Polski. Dla nich przygotowaliśmy 80 osiemnastogodzinnych szkoleń warsztatowych, trwających minimum trzy dni.

Warsztaty przeprowadzane będą przez doświadczonych trenerów edukacji finansowej przeszkolonych  przez Fundację.  Ich lista znajduje się tutaj: www.edufin.pl/abc-przedsiebiorczosci-v/trenerzy/. W przypadku zainteresowania zorganizowaniem szkolenia w Państwa miejscowości, prosimy o kontakt z trenerem zamieszkałym w najbliższej okolicy. Wszelkie szczegóły dotyczące organizacji szkoleń najlepiej ustalać bezpośrednio z trenerem.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z koordynatorką projektu Moniką Słotwińską-Łychota (mslotwinskalychota@fww.pl) – Fundacja Wspomagania Wsi, tel. (22) 636 25 70 do 75 lub Magdaleną Kowalczyk (mkowalczyk@fww.pl).

Zobacz również