„Od 15. roku życia zastanawiam się nad założeniem firmy” 21/12/2018

Na warsztaty w ramach projektu „ABC Przedsiębiorczości IV. Edukacja finansowa dla mieszkańców wsi i małych miast” przychodzą ludzie w różnym wieku i z różnymi potrzebami. Często uczestnicy mają już doświadczenie zawodowe. Na szkoleniu w Opolu pojawiły się młode osoby, dla których drzwi do kariery dopiero się otwierają.

Tym razem odwiedziliśmy Opole, gdzie 27 listopada 2018 r. odbył się kolejny dzień szkolenia, jednego z 70 organizowanych w ramach projektu „ABC Przedsiębiorczości IV. Edukacja finansowa dla mieszkańców wsi i małych miast” realizowanego przez Fundację Wspomagania Wsi z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. W szkoleniu udział wzięli m.in. studenci Politechniki Opolskiej oraz kilku uczniów opolskich liceów, uczestniczący w zajęciach doszkalających organizowanych przez Politechnikę.

Dlaczego już teraz zainteresowali się przedsiębiorczością? - Od 15 roku życia zastanawiam się nad założeniem własnej firmy – powiedział Rafał Mrozek-Gliszczyński, uczeń liceum w Opolu z miejscowości Borek. – Gdy usłyszałem o projekcie ABC Przedsiębiorczości IV, uznałem, że to coś dla mnie, ponieważ bardzo chciałem dowiedzieć się, czym jest działalność gospodarcza.


(Uczestnicy szkolenia w Opolu)

W trakcie szkolenia uczestnicy mieli okazję stworzyć własny biznesplan i przeprowadzić analizę opłacalności. Omówiono także udział nowych technologii w prowadzeniu przedsiębiorstwa oraz marketing i reklamę w małej firmie, a także podstawy zarządzania przedsiębiorstwem.
Ewelina Rusin-Kozub, Roland Janotta oraz Daniel Rataj, studenci Politechniki Opolskiej, również myślą o własnej firmie. Ich zdaniem szkolenie pozwoliło im zebrać informacje, do których na własną rękę mogliby nie dotrzeć lub zajęłoby to zbyt wiele czasu. Chwalili również możliwość swobodnego zadawania pytań trenerce prowadzącej warsztat.