Nowe technologie

Grafika i zdjęcia na użytek małej firmy

Bez względu na to, jaką działalność gospodarczą prowadzimy, bądź zamierzamy prowadzić, grafika i zdjęcia są ważnym elementem, który możemy i powinniśmy wykorzystywać w swojej pracy.

Wizerunek

Jak powszechnie wiadomo, wizerunek firmy to rzecz niezmiernie istotna. Szczególnie przy dużej konkurencji na rynku zbudowanie pozytywnego i profesjonalnego obrazu naszej działalności może trwać latami. Niestety, przez nieudolną reklamę bardzo łatwo dobry wizerunek szybko stracić. Dlatego ważne jest, aby każde działanie, które podejmujemy, było dokładnie przemyślane. Tak też jest w przypadku działań promocyjnych i marketingowych, bo to właśnie przy reklamie naszej działalności najczęściej wykorzystujemy materiały graficzne. Zanim więc użyjemy jakiekolwiek zdjęcia czy grafiki, dobrze zastanówmy się przede wszystkim, czy zbuduje ono pozytywny obraz naszej firmy. Kolejne pytania, na które musimy sobie odpowiedzieć, to: do czego będziemy wykorzystywać materiały graficzne, do kogo będą one skierowane, jaki cel chcemy osiągnąć, a także z jakich materiałów możemy korzystać legalnie.

Tak więc po kolei:

1) Dobre i złe zdjęcia

Co mam na myśli, pisząc „dobre” zdjęcia lub grafiki? Nie będę pisać o gustach, bo każdemu podoba się co innego. Ale jest kilka aspektów, które decydują o tym, że zdjęcie jest po prostu dobre, czyli poprawnie wykonane. Dobre zdjęcie przede wszystkim jest ostre, ma ciekawąkompozycję, jest odpowiednio oświetlenie (nie jest zbyt ciemne ani prześwietlone) i budzi pozytywne emocje.
Posłużę się przykładem. Niech naszą „modelką” będzie torba.
Przykłady dobrych zdjęć:

Zdjęcie w świetle dziennym dobrze oddaje kolory produktu. Ciekawe ujęcie, dobrze prezentujące produkt. Budzi pozytywne emocje.

 

Ciekawe, niebanalne ujęcie, dobrze prezentujące produkt. Mimo fotografowania w sztucznym świetle, zachowana kolorystyka produktu.

Przykłady złych zdjęć:

Zdjęcie nieostre, prześwietlone. Nieciekawe ujęcie.
Zdjęcie robione pod światło, ciemne. Nieciekawe ujęcie.
Niezbyt udana kompozycja, słabe światło, które przekłamuje oryginalne kolory produktu.

Jeśli już zrobimy dobre zdjęcie, zastanówmy się, do czego możemy i chcemy je wykorzystać.

 

2) Wszelkie materiały graficzne możemy wykorzystać do następujących celów:

do druku materiałów reklamowych, czyli ulotek, plakatów, folderów, gadżetów reklamowych i innych;
– do wykorzystania w wersjach elektronicznych dokumentów: prezentacje multimedialne, papiery firmowe, etc.
w Internecie, czyli na naszej stronie internetowej, portalach społecznościowych typu Facebook, ect.

Zależnie od przeznaczenia, zdjęcie czy grafika wymagają odpowiedniego przygotowania.
Zdjęcia z przeznaczeniem do druku muszą być nie tylko ostre i wyraźne, ale dodatkowo koniecznie bardzo dobrej jakości (300 dpi) i w wymaganym przez drukarnię lub producenta gadżetów formacie. Formatów zapisu plików jest bardzo wiele (PDF,CDR, Ai, EPS, JPG, TIF, PSD), warto zapytać, który z nich akceptuje firma, z której usług chcemy skorzystać.Zdarza się, że niektóre firmy udostępniają internetowe kreatory, dzięki którym możemy online przygotować odpowiedni projekt i zapisać go w wymaganym formacie. Jeśli jednak projekt przygotowujemy na własną rękę, zanim zdecydujemy się na druk/produkcję jakichkolwiek materiałów reklamowych, powinniśmy dowiedzieć się w drukarni, jak przygotować zdjęcia lub pliki graficzne, żeby dobrze wyglądały na produkcie finalnym. Wiele drukarń czy firm produkujących gadżety reklamowe na swoich stronach publikuje instrukcje, w których opisane są podstawowe zasady przygotowania prac. Określają one dokładanie, jak prawidłowo ustawić obszar/stronę roboczą, tryb kolorów, spady, bezpieczne marginesy i inne. Często konieczne jest skorzystanie z pomocy grafika, bo wcale nie jest to takie proste, jeśli na co dzień nie korzystamy z programów graficznych.

Zdjęcia, które zamierzamy umieścić w Internecie lub wersjach elektronicznych, muszą być również ostre i wyraźne, jednak ich rozmiar musi być dużo mniejszy (wystarczy rozdzielczość 72 dpi). Zdjęcia o dużej rozdzielczości są po prostu zbyt ciężkie i jeśli użyjemy ich w materiałach elektronicznych, dokumenty te będą dużo ważyć. Wysyłanie ich w wiadomościach będzie bardzo obciążać skrzynki odbiorców. Grafiki umieszczone w Internecie powodują, że strony będą się długo ładować.  A to bardzo zniechęca osoby, które są odbiorcami wiadomości z ciężkimi załącznikami lub wchodzą na strony, które wyświetlają się nieprawidłowo.

3) Spójność i estetyka

Jak wspomniałam, bardzo ważne jest dobre zaplanowanie działań promocyjnych, w których wykorzystamy materiały graficzne. Zanim wydrukujemy ulotki, rozpoczniemy produkcję gadżetów, zbudujemy stronę internetową czy rozkręcimy kampanię na Facebooku, warto na każde z tych działań spojrzeć jak na oddzielną część większej całości. A dlaczego? Jeśli w każdym z tych elementów użyjemy spójnej grafiki, czyli jednolitej kolorystyki i stylistyki, będzie to ważny krok w budowaniu spójnego obrazu naszej działalności. Dobrze wybrać np. dwa-trzy kolory, które będą użyte w logotypie, będą dominować na stronie internetowej, w tych kolorach wyprodukujemy gadżety reklamowe. Można również skupić się na jakiejś jednej myśli przewodniej, na której oprzemy naszą kampanię. Jeśli np. sprzedajemy produkty ekologiczne, warto wybrać kolor zielony, który kojarzy się z naturą. Można używać zdjęcia i grafiki przyrody. Pomysłów jest nieskończenie wiele. Ważne, że jeśli już na coś się zdecydujemy, bądźmy konsekwentni.

Kolejny ważny aspekt to estetyka. Dobre zdjęcia są nie tylko dobrej jakości, ale także estetyczne. Trzeba zwrócić uwagę, żeby fotografie trafnie ilustrowały  naszą działalność i pokazywały ją z jak najlepszej strony. Równie ważne jest, żeby były schludne, nie obrażały niczyich uczuć, nie poniżały nikogo bez względu na wiarę, płeć, wiek, kolor skóry, pochodzenie etc. Dla przykładu: użycie zdjęć półnagiej kobiety do reklamy firmy produkującej blachodachówki niekoniecznie jest najlepszym wyborem i może zaszkodzić naszemu wizerunkowi. Po pierwsze ma ono niewiele wspólnego z działalnością firmy, a po drugie może ono obrażać uczucia części osób.

4) Prawa autorskie

Na końcu przejdziemy do jednej z najważniejszych kwestii, która dość długo była pomijana, ale na szczęście coraz częściej o niej się mówi – prawa autorskie.  Zanim użyjemy jakiegokolwiek zdjęcia lub grafiki, musimy mieść pewność co do legalności jego pochodzenia i możliwości wykorzystania. Niedopuszczalne jest korzystanie z żadnych materiałów bez wiedzy i zgody ich autora. Skąd wziąć legalne materiały graficzne? Możemy oczywiście używać zdjęć i grafiki własnego autorstwa. Inna możliwość to podpisane umowy z graficzką lub grafikiem, który specjalnie dla nas coś zaprojektuje i w ramach umowy o dzieło przekaże nam prawa autorskie.

Trzecia opcja to banki zdjęć, grafik i obrazów. Banki zdjęć są prawdziwymi kopalniami materiałów graficznych, które możemy wykorzystać legalnie do różnych celów, w tym do reklamy naszej działalności. Zdjęcia i grafiki udostępniane są na różnych licencjach, co oznacza, że z części możemy korzystać za darmo, za część musimy zapłacić. Przy każdym materiale znajduje się informacja, na jakiej licencji jest udostępniany i na jakich zasadach możemy z niego korzystać. Można też przeszukiwać obrazy już „przefiltrowane”, czyli w wyszukiwarce należy zaznaczyć, że interesują nas np. jedynie zdjęcia udostępniane nieodpłatnie i z przeznaczeniem do użytku komercyjnego.

Przykładowe strony banków ze zdjęciami:
http://www.gettyimages.com.pl/
https://pixabay.com/pl/
http://pl.freeimages.com/
http://www.shutterstock.com/

Tekst i zdjęcia: Monika Łobodzińska-Pietruś
Data publikacji: 18.10.2016 r.

Zobacz również